feb 22, 2022
379 Views
Komentáre vypnuté na Aké základné vlastnosti musí mať turistická obuv?

Aké základné vlastnosti musí mať turistická obuv?

Written by

Každý skúsený turista vie, že počasie vo vyšších polohách dokáže prekvapiť doslovne z minúty na minútu. Každý skúsený turista vie, že oblečenie a obuv sú jedinou možnosťou, ako tieto zmeny počasia prežiť bez ujmy na zdraví. Ak medzi vetrom ošľahaných turistov nepatríte a tento koníček sa vám len nedávno zaryl pod kožu, prinášame vám zopár informácií, ktoré vám pomôžu s výberom turistickej obuvi.

Nespoliehajte sa na vychádzkovú obuv alebo tenisky

Na prechádzku po meste vám stačí aj vychádzková obuv alebo tenisky. Do hôr vám takéto topánky neodporúčame. Turistická obuv si svoje pomenovanie naozaj zaslúži, lebo na túry je prispôsobená tvarom, prešívaním a hlavne materiálmi použitými na jej výrobu. Obuv pre turistov je zároveň odolná a robustnejšia, aby poskytla pri chôdzi oporu členkom.

Investícia, ktorá sa vyplatí

Ak to s turistikou myslíte vážne, tak sa nebojte do trekovej obuvi investovať vyššiu čiastku. Drahšie topánky vám zaručene vydržia niekoľko sezón a ochránia vás pri každom kroku. Turistické topánky vyššej kvality majú niekoľko spoločných čŕt:

  • Tvar topánky dodávajúci stabilitu.
  • Pevnú, protišmykovú podošvu, najčastejšie ide o Vibram podrážku.
  • Ako vrchný materiál sa využíva koža, pod ňou sa nachádza vodovzdorná membrána.
  • V zadnej a prednej časti je topánka spevnená.

Vyšší alebo nižší strih?

Počas hľadania vhodnej turistickej obuvi sa iste budete rozhodovať medzi vyššou alebo nižšou topánkou. Nie je to tak, že by nižšia bola dámska turistická obuv a vyššia pánska. Vyššie topánky uprednostňujú tí turisti, ktorí sa chystajú do prudkého stúpania a potrebujú silnejšiu oporu v oblasti členkov, aby nedošlo k ich vyvrtnutiu. Takáto obuv vám dobre poslúži taktiež v momentoch, keď budete niesť vyššiu záťaž vo forme batohu alebo najmenšieho člena rodiny v detskom turistickom nosiči. Nemusíte sa obávať, že by bola vysoká obuv príliš ťažká. Kvalitné značky topánok sú dostatočne odľahčené. V ostatných prípadoch vám dobre poslúžia nižšie turistické topánky, ktoré sa navyše dajú využiť aj na prechádzku po meste. Stretnúť sa môžete tiež so špeciálnou obuvou pre horolezcov, ktorá sa vyznačuje zosilnenou vrchnou časťou.

 

 

Article Categories:
Ako na to