okt 27, 2015
2316 Views
Komentáre vypnuté na Aké novinky si pripravil pre naše okná rok 2016

Aké novinky si pripravil pre naše okná rok 2016

Written by

Podobne, ako módny svet, aj bytový dizajn a architektúra majú svoje trendy. Výnimkou nie sú ani okná. Pokiaľ Vás zaujíma, aké novinky si v tejto súvislosti pre nás pripravil rok 2016, čítajte ďalej. Prinášame aktuálne informácie ohľadne povrchovej úpravy a celkového dizajnu, ktoré so sebou prináša nielen výroba a montáž eurookien. Nech sa páči, začíname.

Zánik minimalistických prvkov

Našťastie, už rok 2015 ukončil akúsi fádnosť v trendoch okien. Donedávna tak obľúbené holé okná bez záclon strácajú svoju silnú pozíciu. Dizajnéri upozornili na to, že vytvárajú pre domácnosť neplodnú atmosféru. V roku 2016 (no pravdepodobne aj v tom ďalšom) sa odporúča pridať oknám viac života a plnosti. Budú to nielen záclony, pretože do módy sa vracajú aj robustné závesy. Do interiéru prinášajú pocit extravagantnosti a luxusu. Lemované závesy dokážu tiež schopne chrániť proti slnku. Uprednostniť by ste mali kúsky z hrubšej bavlnenej tkaniny pre dosiahnutie bohatého vzhľadu. Odporúčame tiež vrstvu bielej čipky, ktorá má slúžiť ako prostriedok na rozptýlenie prirodzeného svetla vstupujúceho do izby.

Veľké, odvážne a farebné

Aj farebné odtiene boli oslobodené od minimalistických prvkov. Pokiaľ bývate v tmavom byte alebo prostredí, kde je menej slnečných dní a viac dažďa, potom nám iste dáte za pravdu, že popoludnia bývajú mimoriadne pochmúrne, čo sa odráža i na Vašej psychike. Rok 2016 navrhuje návrat k jasných farbám. V súčasnosti je k dispozícií pestrá farebná paleta i pre drevené okná, prípadne môžete skúsiť navrhnúť niečo vlastné. Nikde nie je napísané, že okenné rámy musia mať iba farbu dreva, alebo sa pridŕžať základnej farebnej škály. I prostredníctvom okien môžete evokovať nápadité a inovatívne myšlienky. Vďaka ním obohatíte svoj život o nové farebné príbehy. Pri vyjadrení seba samého zabudnite na opatrnosť a predsudky. Ako top farby sa ukazujú modré a zelené odtiene oceánu, no určite nezaškodí pozrieť si odporúčania Pantone Color Institute, kde udávajú každý rok nový farebný trend. Živé vzory a pestré farby doprajte aj záclonám a závesom. Z motívov by mali viesť veľké pruhy, geometrické tvary, kvetiny a abstraktné vzory. Budúci rok bude teda najmä o farebnosti, ale aj o istej dávke odvahy.

Prírodné materiály a tóny

V súčasnosti je mimoriadne obľúbená tieniaca technika, preto si už takmer nevieme predstaviť naše okná bez žalúzií, roliet alebo markíz. Syntetické materiály využívané na výrobu tienidiel však majú nahradiť tie prírodné. Je teda celkom možné, že na oknách uvidíte drevené alebo bambusové clony. Predpokladáme, že prírodné organické materiály a tóny nebudú dominovať iba v roku 2016, ale ráta sa s nimi i vo vzdialenejšej budúcnosti. Mnohí ľudia si totiž uvedomujú návrat k prírode a životné prostredie nechcú viac zaťažovať umelými látkami. Nejde iba o módny výstrelok, ale tiež o súčasť EKO bývania.

Technické riešenia

Medzi horúce novinky patrí aj ovládačom alebo počítačom riadené sťahovanie roliet. Využiť môžete i reverzné žalúzie vyrobené z tyla – sieťovej plošnej textílie, ktorú je možné sťahovať aj zdola nahor. Tento trend ponúka odpoveď, ak hľadáte súkromie bez obmedzenia priechodnosti denného svetla do interiéru. Pokiaľ žijete na úrovni terénu, prípadne v chate vo veľmi zhustenom regióne, môžete svoje eurookná vybaviť i takýmto sortimentom. Ovládanie zvykne byť prepojené tiež s počítačom so systémom Windows, kde sa dá nastaviť automatické rolovanie. Pokojne si zatiahnete rolety zdola nahor a necháte priestor aj pre prienik svetla. V noci môžete zase myslieť na škáru pre pozorovanie hviezd, mesiaca a panorámy mesta. Dá sa povedať, že rolety „zdola nahor“ ponúkajú to najlepšie z oboch svetov – z toho vnútorného, ale aj vonkajšieho.

Kým oči sú zrkadlá do duše, okná sú zrkadlami do Vášho súkromia. Nebojte sa preto vonkajšiemu svetu ukázať, že nie ste vôbec nudný typ, ba práve naopak, dávate zelenú novým možnostiam.

 

Foto: © [Alik Mulikov] / Dollar Photo Club

Article Categories:
Ako na dom a zahradu