jún 14, 2019
2181 Views
Komentáre vypnuté na Záhradný nábytok – hojdačky, lehátka, záhradné sety

Záhradný nábytok – hojdačky, lehátka, záhradné sety

Written by

Aj keď ortodoxní záhradkári počítajú leto s trochou nadnesenia od vzídenia prvej rajčinovej priesady a v skutočnom meteorologickom lete je už neskoro začínať s akýmikoľvek činnosťami, mi s nimi úplne nesúhlasíme.

Iste, niekto si relax v záhrade predstavuje ako vystavovanie zohnutého chrbta lúčom pripekajúceho slnka popri okopávaní lánu zemiakov.

Väčšina má však o relaxe v záhrade iné predstavy. Záhradní architekti sa napriek rôznym prístupom a množstvu druhov záhrad zhodujú na jednom. Aby záhrada plnila svoj relaxačný účel (a na čo iné by sme aj modernú záhradu tvorili, ak nie pre potechu oka a oddych duše), musí v nej človek žiť. A to sa dá dosiahnuť jediným spôsobom. Musí do svojej záhrady osadiť záhradný nábytok. Až to je prvok, ktorý umožní, aby záhrada ožila.

Tu tiež vstupuje do hry mnoho faktorov. Prvým je rozmer záhrady. V menších záhradách prichádza do úvahy osadenie solitérneho nábytku či menšie záhradné sety. Ak je vaša záhrada skutočne maličká a venujete pobytu v nej minimum času, možno by ste sa mali pozrieť na skladacie záhradné lehátka. Občas predsa len padne dobre oddych v tieni a sladké driemoty, prípadne dobrá kniha.

V prípade, že už máte pobyt v záhrade nacvičený, možno je dobré postúpiť v relaxačnom nábytku o trochu vyššie a venovať pozornosť napríklad hojdačkám. Iste, väčšina z nás má hojdačky zafixované ako malé tesné náčinie z detského ihriska o ktoré sme sa škriepili s kamarátmi. Dnešné záhradné hojdačky sú už iný level. Samozrejme, stále je možné kúpiť si aj tie detské veľkosti, ale dnešné záhradné hojdačky majú vysokú odolnosť, možnosť sklápania operadla pre ešte lepšie leňošenie a veľkou výhodou niektorých je dodávka siete proti komárom priamo s hojdačkou.

Pokiaľ ste záhradno-spoločenský typ a na terase trávite čas od mája do októbra, iste je pre vás výhodnejšie zaobstarať si celý set záhradného nábytku. Moderné záhradné sety sa dodávajú vo všetkých veľkostiach. Základnými materiálmi, z ktorých sú dnes záhradné sety vyrábané sú rôzne tropické drevá, ale v posledných sezónach sa o slovo stále viac hlásia polyratanové záhradné sety. Ich poťah je plastový a kostra je kovová – zvyčajne oceľová, ale u viacerých sa už objavuje aj ľahší hliník.

Či sa už rozhodnete pre drevenú klasiku alebo polyratanovú modernu, mali by ste okrem celkového rozmeru priestoru, do ktorého chcete zasadiť záhradný nábytok brať do úvahy aj ďalšie faktory. Najdôležitejší je faktor zhody. Je totiž dôležité, aby nábytok zapadol do štýlu záhrady. Nemenej dôležité je aj využitie záhrady. Ak ste na terase a v záhrade naozaj stále, bude vhodné zaobstarať si set záhradného nábytku s veľkým stolom. V prípade, že sa v záhrade objavíte len navečer a chcete si vychutnať podvečerný oddych či popoludňajšiu kávu, možno bude vhodnejšou voľbou sedací set s nižším stolíkom.

 

Article Categories:
Ako na dom a zahradu