feb 24, 2016
1612 Views
Komentáre vypnuté na Vyhnite sa zbytočnému stresu kvôli financiám

Vyhnite sa zbytočnému stresu kvôli financiám

Written by

Viete, prečo si ľudia robia starosti kvôli financiám? Častou príčinou je nedostatočná finančná gramotnosť.

Gramotnosť je vo všeobecnosti chápaná ako schopnosť písať a čítať. Ale gramotnosť má oveľa viac foriem. Znamená, okrem iného, aj schopnosť orientovať sa v informáciách alebo mať prehľad vo všeobecnom dianí.

Ale v súčasnosti dôležitú rolu zohráva aj finančná gramotnosť, čo znamená vedieť  prijímať dôležité finančné rozhodnutia, narábať s peniazmi, hospodáriť s nimi alebo ich dokonca aj vedieť zhodnotiť.

Dôležitým krokom, sa vyhnúť stresu je vedieť, čo môžete očakávať. Ak viete, že vás nič nemôže prekvapiť, nebudete v strese. To isté platí aj vo svete financií.

Ak si môžete byť istý, že najbližšie mesiace viete, na čom budete, prežijete ich v relatívnom pokoji. Aspoň čo sa peňazí týka.

Dôležité je to najmä pri úveroch a hypotékach. Nepredvídané okolnosti a neúnosné splátky už spôsobili vrásky na čele nejednému človeku.

Našťastie si viete pomocou úverovej kalkulačky či hypotekárnej kalkulačky ľahko spočítať koľko budete splácať a budete presne vedieť na čom ste.

Pri nastavovaní parametrov ako doba a výška splátok si najskôr dôkladne premyslite váš súčasný príjem a vaše momentálne výdavky.

Ak momentálne s vaším súčasným príjmom akurát vystačíte, do hypotéky alebo väčšieho úveru radšej nechoďte. Hoci by ste si mohli nastaviť menšie splátky, tým by sa zároveň predĺžila doba splácania, čím sa vám zvyšuje riziko, že počas doby splácania by sa vyskytli nečakané okolnosti, ktoré by zvýšili vaše výdavky. Vznikli by vám tak iba komplikácie s odkladaním splátok ale penále za oneskorenie.

Lepšie je mať niekoľko sto eur v zálohe, ktoré si môžete odložiť bokom po zaplatení  splátky aj po vašich bežných mesačných výdavkoch. Takto budete mať istotu, že keby vás niečo zaskočilo, budete na to pripravený.

 

FOTO: © BillionPhotos.com / Dollar Photo Club

 

Article Categories:
Ako na to