mar 19, 2016
3261 Views
Komentáre vypnuté na Viete, ako funguje nočné videnie a termovízia?

Viete, ako funguje nočné videnie a termovízia?

Written by

Vynálezcovia majú dvojnásobne ťažkú úlohu – prvýkrát musia vymyslieť vynález, ktorý bude fungovať. A to nie je nič jednoduché, napríklad taký Edison vyrobil prvú funkčnú žiarovku až po 30-tisíc neúspešných pokusoch, takže okrem geniálneho mozgu musia byť nezlomní. A tou druhou úlohou je, že musia počúvať zo všetkých strán „To je také jednoduché? To by som vymyslel aj ja.“ Áno, je to také jednoduché vymyslieť, že chcem vyrobiť umelé svetlo, o kúsok zložitejšie je tento vynález vyrobiť. A viete, na akom princípe je zostavené nočné videnie a termovízia?

 

Ako funguje nočné videnie

Nočné videnie je ten vynález, ktorý využívajú prevažne vojaci a poľovníci počas svojich nočných akcií. Je to zariadenie, ktoré v zelených odtieňoch zobrazuje rôzne predmety aj za úplnej tmy. Na akom princípe funguje? Najdôležitejšou súčasťou nočného videnia je objektív, ktorý zbiera infračervené žiarenie a svetlo, ktoré nájde vo svojom zornom poli. To premení na signál, ktorý posiela do elektrooptického snímača. V snímači sa signál mení na elektróny a tie ďalej smerujú na fosforovú obrazovku, ktorá ich dokáže premeniť na obraz. Ten sa nám zobrazuje v okulároch hoci ho bez nich vôbec nevidíme. Pýtate sa prečo je všetko v tónoch zelenej? Odpoveď je jednoduchá, ľudské oko dokáže rozlíšiť najviac odtieňov práve zelenej farby.

 

Ako funguje termovízia

Súčasná termovízia funguje na podobnom princípe ako nočné videnie s tým rozdielom, že objektív zbiera iba infračervené žiarenie a svetlo ignoruje. Každý objekt vysiela iné infračervené žiarenie a to sa zobrazuje na displeji podľa teploty tohto žiarenia. Tie najteplejšie objekty sú zobrazovanú bielou a tie najchladnejšie čiernou farbou. Napríklad človek je na displeji zobrazený červeno-oranžovou farbou. Termovízie sa využívajú hlavne pri pátraní po stratených ľuďoch alebo pri určovaní ohniska požiaru či unikaní tepla z domu či bytu.

Article Categories:
Ako na to