dec 23, 2015
2157 Views
Komentáre vypnuté na Spánok – prečo je tak dôležitý?

Spánok – prečo je tak dôležitý?

Written by

Každému je asi jasné, že spánok je nesmierne dôležitý pre náš organizmus. Kedy ste sa však naozaj dobre vyspali? Ráno ste sa prebudili a tešili ste sa na nový deň? Pred zaspávaním ste si ešte čítali vašu obľúbenú knihu? Treba si však uvedomiť, že týmto si skracujete váš život! Že neveríte?

Kedy je spánok pre naše telo najefektívnejší?

Spánok chráni náš nervový systém a je obranným mechanizmom nášho tela. Nedostatok spánku znižuje duševnú životnosť organizmu, odolnosť voči stresu a spôsobuje nám celkovú únavu. Jednoducho povedané, kto nespí, nežije, ale ledva prežíva. Behom spánku naše telo totiž naberá silu, mozog sa regeneruje a naše svalstvo odpočíva. Vedeli ste, že organizmus najviac oddychuje medzi 23:00 až 5:00? Spať by sme však mali aspoň 8 hodín denne a najlepšie je, keď si ľahneme ešte pred pol nocou. Treba si však uvedomiť, že ani dlhé vyspávanie nie je prospešné pre naše zdravie! Potreba spánku je u každého individuálna, keďže niekomu stačí spať 5 hodín a niekomu nestačí ani 12 hodín spania.

Základom spánku je dostatočná dĺžka a pravidelnosť. Mali by ste chodiť spávať v rovnakú hodinu, a to vrátane pracovných dní i víkendu. Pokojne si na ráno nastavte budík, no verte, že po pár týždňoch si vaše telo zvykne a vy budete ráno vstávať i bez toho, aby vám budík zazvonil. Tiež je veľmi dôležité, aby ste spali v posteli. Nesprávne je, ak zaspávate na gauči pred televíziou! Pred spaním nepremýšľajte na negatívne veci ako sú rôzne povinnosti, konflikty s deťmi či s blízkymi alebo na to, čo vás na druhý deň čaká. Uvoľnite sa, dajte si teplý čaj a užívajte si oddych po celom dni! Vaše telo sa vám za to odvďačí.

 

© V&P Photo Studio / Dollar Photo Club

Article Categories:
Ako na zdravie a krásu