júl 5, 2019
2077 Views
Komentáre vypnuté na Run flat pneumatiky. Čo to vlastne je?

Run flat pneumatiky. Čo to vlastne je?

Written by

Defekt pneumatiky na aute je súčasťou života takmer každého jedného vodiča. Ak ste sa s ním na vlastnej koži ešte nikdy nestretli, tak vám môžeme pogratulovať. To však neznamená, že vaše auto defekt nikdy nedostane. Dôvodov, ako je možné dostať defekt je niekoľko, no tým najčastejším je životnosť pneumatiky alebo prejazd cez ostrý predmet. Ak sa stretnete s touto situáciou a máte auto vybavené RunFlat pneumatikou, rezervu mať pri sebe nemusíte.

Táto pneumatika je špecifická tým, že vodičovi umožní dojazd k najbližšiemu miestu, kde dokáže vyriešiť svoj problém. V praxi to teda znamená, že už nemusíte myslieť na rezervnú gumu, ktorú by ste mali mať po ruke, ale do servisu sa jednoducho dostanete pomocou RunFlat pneumatiky. Táto vlastnosť je vhodná nielen pre zimné, ale aj letné pneumatiky no fungovať bude len v prípade, že má auto elektronický systém kontroly tlaku.

V čom je RunFlat pneumatika iná?

Ak sa na ne pozrieme voľným okom, tak na prvý pohľad ich od klasických kolies nerozoznáme. Odborníci však vedia, že majú inú konštrukciu, ktorá je špecifická vystuženými bočnicami. Tie dokážu brániť deformácii v prípade defektu, čím zaistia udržanie kolesa na aute aj v tom najhoršom a najnebezpečnejšom teréne. Významný je aj podporný krúžok, ktorý dokáže udržať oporu okolo celého obvodu kolesa. Hoci sa v praxi nazývajú dojazdové neznamená to, že na nich môžete ďalej jazdiť. Výhodou je, že koleso nemusíte meniť na mieste, no v žiadnom prípade by ste na nich nemali zájsť ďalej ako do prvého servisu alebo k mechanikovi.

RunFlat pneumatika však dokáže prejsť aj desiatky kilometrov, čo je nielen pohodlné, ale najmä praktické. Ak sa nachádzate mimo mesta, kde naokolo nič nie je, tento druh gumy vás môže doslova zachrániť. Výhodný je najmä pre ženy, ktoré s výmenou rezervy nemajú skúsenosti a museli by si na to zavolať pomoc. S RunFlat pneumatikou sa dokážu dostať pohodlne nielen pre pomoc, ale v mnohých prípadoch aj domov. Tak ako všetko, aj táto novinka má svoje pozitíva a negatíva.

Nedávno boli RunFlat pneumatiky považované za málo komfortné a s priemernými jazdnými vlastnosťami. Neustály vývoj ich však dostal vpred a vďaka novým technológiám a zdokonaľovaniu už rozdiely medzi nimi a klasickými gumami takmer neexistujú. Testy pneumatík tiež hovoria o tom, že RunFlat sa zlepšili nielen v jazdných vlastnostiach na suchom, ale aj mokrom a zasneženom povrchu. Touto technológiou môžu byť vybavené aj tie najlacnejšie pneumatiky no len v prípade, že v nich auto dokáže automaticky kontrolovať tlak.

Article Tags:
Article Categories:
Ako na to