jún 27, 2019
998 Views
Komentáre vypnuté na “Kto chce, ten si prácu nájde”.

“Kto chce, ten si prácu nájde”.

Written by

Toto motto je v súčasnosti veľmi populárne a (povedzme si pravdu) vcelku výstižné. Firmy sa doslova bijú o šikovných zamestnancov z radov študentov, remeselníkov, manažérov či iných kvalifikovaných pracovníkov. Každým rokom sa pracovný trh rozrastá o nové firmy a pozície, ktoré otvárajú dvere aj profesiám, ktoré boli doteraz neznáme alebo sa objavovali iba zriedka. Ako si však z tejto širokej ponuky práce vybrať “tú pravú” pre vás?

Skôr ako začnete hľadať prácu, položte si niekoľko zásadných otázok. Sú pre vás smerodajné peniaze, zamestnanecké benefity, kolektív či príležitosť cestovať? Každého z vás pravdepodobne láka niečo iné alebo si, naopak, nedokážete vybrať a chceli by ste v práci tzv. all inclusive. Nájsť si zamestnanie, do ktorého sa budete ráno tešiť, je jednoducho ťažké. Preto je potrebné pristupovať k tomu s rozvahou a využiť všetky dostupné možnosti, ktoré zvýšia vaše šance na pracovnom trhu. Ak netušíte, čo je momentálne “in”, pýtajte sa. V personálnej agentúre majú skúsenosti, o ktoré sa s vami radi podelia, avšak ani ten najlepší náborár vám nepomôže, ak nebudete vy sami vedieť, čo od práce vlastne očakávate.

Existujú rôzne typy pracovníkov. Pre jedných je práca iba zdrojom príjmu, chcú si odrobiť stanovený počet hodín a tešia sa domov, aby mohli robiť to, čo ich naozaj baví. Iní vnímajú svoju prácu ako poslanie. Žijú ňou doma aj na pracovisku. Ak patríte k prvej skupine, mali by ste sa poobzerať skôr po manuálnej práci, prípadne ponuke práce s dôrazom na rôzne benefity. Dnes už to nie sú iba pracovné pomôcky zdarma. Firmy ponúkajú príspevky na stravovanie, výhodné mobilné paušály, vzdelávacie kurzy, rekvalifikáciu zamestnancov, zaujímavé teambuildingy či flexibilný pracovný čas. Ak nemáte k svojej práci blízky vzťah, môžete si ju spríjemniť aspoň zaujímavými nadštandardmi.

Druhú skupinu ľudí tvoria tzv. pracovní nadšenci. Svoju profesiu berú veľmi vážne, neustále sa v nej zdokonaľujú, prípadne jej venujú aj svoj voľný čas. V pracovnom zápale sa z nich často stávajú vorkoholici. Podobný typ ľudí by mal pri práci zohľadňovať predovšetkým kolektív, v ktorom budú tráviť väčšinu svojho času. Rovnako by mali hľadať prácu, ktorá im ponúkne za ich oddanosť a prínos férové finančné ohodnotenie.

Pri výbere zamestnania zaváži aj pracovná doba.

Niektorým vyhovuje tradičná “osemhodinovka”, iným sa pozdáva viac práca na zmeny. Tá má svoje pre aj proti. Máte síce viac voľných dní za sebou, ktoré môžete využiť na to, aby ste sa venovali rodine či svojim koníčkom, na druhej strane ste však viac vyčerpaní. Zamestnávatelia sa snažia vykompenzovať túto nevýhodu príplatkami počas víkendov, sviatkov či za nočnú prácu. Počas víkendov si tak môžete každú hodinu finančne prilepšiť o 100 % minimálnej mzdy a sviatky vám vynesú až dvojnásobný zárobok. Kameňom úrazu sú často nočné zmeny. Aj tu vás čakajú rôzne príplatky v závislosti od toho, či ide o štandardnú alebo rizikovú prácu, nie každý sa však dokáže “prepnúť” na nočný režim.  Ideálne je dopriať si počas dňa dostatok spánku a v noci striedať aktivity, aby ste udržali svoju myseľ v pozore. Pomôže napríklad rozhovor s kolegami alebo krátka rozcvička.

Ak už máte jasno v tom, čo je pre vás v práci prioritou, nestrácajte čas vyhľadávaním pracovných ponúk na internete. Uľahčite si celý proces oslovením spoľahlivej personálnej agentúry, ktorá vám vo všetkom poradí a nájde pre vás iba relevantné ponuky práce od overených zamestnávateľov. Jednou z popredných personálnych agentúr je napríklad Manuvia. Svojim klientom odpovedá do 24 hodín a ich referencie sú veľmi pozitívne, či už ide o sprostredkovanie práce na Slovensku alebo v zahraničí. Akákoľvek agentúra vám však rada pomôže, aby sa pre vás proces hľadania práce nestal nočnou morou a vy ste sa mohli zamestnať tam, kde budete dlhodobo spokojní.

Article Tags:
Article Categories:
Ako na to