feb 27, 2016
1650 Views
Komentáre vypnuté na Potrebujete aj Vy ochrannú známku?

Potrebujete aj Vy ochrannú známku?

Written by

Podnikáte alebo plánujete začať? Potom je tento článok viacmenej vhodný práve pre Vás. Ak by ste sa chceli do budúcna chrániť pred tým, aby niekto využíval Vašu značku v obchodnom styku, potom je práve ochranná známka to pravé riešenie pre Vás.

Čo všetko môže byť ochrannou známkou

Ochranná známka je prakticky akékoľvek označenie, ktoré je buď grafické alebo textové, ktoré dokáže rozlíšiť osobu, službu či tovar. Ochranné známky sa štandardne registrujú na Úrade priemyselného vlastníctva. Každá ochranná známka musí rozlíšiť výrobok alebo službu podnikateľa tak dostatočne, aby nemohlo prísť k jej zámene. Samozrejme, každá registrácia ochrannej známky sa skúma individuálne, aby sa napríklad nestalo ochrannou známkou niečo – text či grafický prvok, ktorý je veľmi podobný inej už zaregistrovanej známke. Úrad taktiež nepovolí zaregistrovanie rôznych zaužívaných a hovorových slov, ktoré sa bežne vyskytujú v reči. Dôraz sa kladie na jedinečnosť a originálnosť.

Ako dlho potrvá zaregistrovanie?

Zaregistrovanie je pomerne zdĺhavý proces, nakoľko všetky náležitosti a formality sa kontrolujú a posudzuje sa ich vhodnosť. V rámci celého procesu majú možnosť vyjadriť sa aj tí, ktorí majú podobnú ochrannú známku, či majú námietky voči navrhovanej ochrannej známke. Deje sa tak len zriedka, pričom po troch mesiacoch od podania návrhu na ochrannú známku táto možnosť zaniká. Zaregistrovanie ochrannej známky môže trvať pokojne aj 12 mesiacov.

Oplatí sa registrácia ochrannej známky?

Určite áno. Ak to myslíte s podnikaním vážne a máte vlastný brand, potom určite treba zvážiť ochrannú známku. Ochranná známka nestojí až tak priveľa, aby ste to nemohli brať ako investíciu do Vášho podnikania. Vždy je lepšie byť jedinečný a originálny, ako byť len jednej z viacerých. Svoju novú ochrannú známku si môžete pokojne vybaviť aj na stránkach etuls.com/sk, kde okrem ochrannej známky nájdete aj ďalšie užitočné služby.

 

FOTO: © Sergey Nivens / Dollar Photo Club

Article Categories:
Ako vybaviť