mar 20, 2023
187 Views
Komentáre vypnuté na Poradíme vám, ako sa starať o pazúriky psíka

Poradíme vám, ako sa starať o pazúriky psíka

Written by

Starostlivosť o psíka nezahŕňa len venčenie alebo kŕmenie. Psovi musíte venovať čas, pozornosť a dbať na jeho hygienu. Súčasťou hygieny je kúpanie, česanie, čistenie uší a strihanie pazúrov. Práve strihanie pazúrikov je nočnou morou značnej časti chovateľov. Ako sa správne o psie pazúriky starať?

Nie vždy pomáha chodenie po betóne

Niektoré psy majú pazúriky tvrdšie a iné psy mäkké. Mäkké pazúriky sa obrusujú počas chodenie po betóne alebo počas hrabania v tráve. Dôležitý je tiež spodok labky. Ak sú vankúšiky na labke hrubšie, psíkove pazúriky nedočiahnu k betónu a nebrúsia sa. Myslieť musíte aj na tzv. vlčí pazúr, ktorý je nutné strihať za každých okolností. Všímajte si dĺžku pazúrikov a keď psík príliš pri chodení ťuká o zem, nastal čas na ich obrúsenie alebo strihanie.

Prerastené pazúriky a ich riziká

Hlavne psy z útulkov alebo z ulice majú prerastené pazúriky. Hrozí im, že sa zlomia alebo niekde zachytia a začnú silno krvácať. Veľký pozor si dávajte na to, aby pazúriky nezasahovali do ostatných prstov na labke. Ak sa psíkovi pazúriky nestrihajú, prerastú a s nimi aj cievy, ktoré vyrastajú z lôžka. Každé strihanie prerastených pazúrikov je pre psíka traumou a nepomôžu ani pamlsky pre psov. Zastrihnutie do ciev je totiž bolestivé a cievy značne krvácajú. Nejde síce o tragédiu a ani nebezpečnú situáciu, ale pes si bolesť zapamätá a nedokážete ho k strihaniu prinútiť. V tomto prípade nepomôže ani lákadlo ako je barf strava doplnená chutnými kosťami alebo vajíčkami.

Čo si pripraviť pred strihaním pazúrikov

Pazúriky psíka sa strihajú s kliešťami alebo gilotínou. Dobrusujú sa pilníkom pre psov, najlepšie na batérie. Ak má psík pazúriky prerastené alebo sú pazúry čierne, použite radšej len pilník. Cez čierne pazúry nie je vidieť, kam siaha lôžko. Niekedy je možné hranicu lôžka a ciev spozorovať pod lúčom silnej baterky. Biele pazúriky sú na ošetrenie jednoduchšie. Vždy ich strihajte po hranicu lôžka. Psa po strihaní pazúrikov odmeňte. Kúpte mu obľúbené granule pre psov alebo malú hračku.

Náš tip: V prípade, že psíkovi pazúry prerástli alebo pri strihaní pazúriky vždy krvácajú, poraďte sa s veterinárom, ako postupovať ďalej. Pre niektorých psov môže byť strihanie veľmi bolestivé a traumatizujúce, a preto nechajte túto starostlivosť na odborníkoch.

 

 

 

 

Meta description:

 

 

 

 

 

Article Categories:
Ako na to