jan 18, 2023
202 Views
Komentáre vypnuté na Obávate sa poškodenia kapoty krupobitím? Vozidlo poistite

Obávate sa poškodenia kapoty krupobitím? Vozidlo poistite

Written by

Kúsky ľadu v podobe krupobitia dokážu narobiť poriadnu šarapatu nielen na strechách domov. Veľmi citlivé na ostré a silné krúpy sú karosérie vozidiel. Nejeden majiteľ automobilu si po silnom krupobití búchal hlavu o stenu, že nemá vozidlo poistené. Opraviť preliačiny po poškodení krúpami je možné a vďaka poisteniu vás oprava nemusí stáť ani halier.

Ktoré poistenie pokrýva škody po krupobití

Povinné zmluvné poistenie nekryje síce škody spôsobené živelnými pohromami, ale k tomuto poisteniu je možné si doplatiť doplnkové krytie. Všetky poisťovne na Slovensku majú v ponuke produkt PZP s možnosťou pripoistenia. Balíčky pripoistenia sú rôzne a niektoré z nich pokrývajú práve škody spôsobené krupobitím. Pri uzatváraní poistenia nezabudnite na overenie výšky spoluúčasti. Spoluúčasť udáva, koľko v prípade škody zaplatí poisťovňa a akú výšku budete musieť uhradiť vy. Poistenec musí vo väčšine prípadov uhradiť 5 až 10 % z náhrady škody. Krupobitie dokáže zničiť kompletne celý povrch karosérie, takže 5 percent je vždy lepšia možnosť ako platenie stoviek až tisícok eur za opravu kompletnej karosérie.

Ako sa odstraňujú stopy preliačin

Rozsah škôd po krupobití býva rôzny. Niekedy stačí poškodené miesto vyrovnať a prelakovať zopár preliačin a inokedy je nutné vymeniť celé časti karosérie alebo kapotu. Ako prebiehajú opravy preliačin? S nástupom inovatívnych technológií a nových postupov opravy preliačin je poškodené vozidlo možné opraviť do troch dní. Všetko závisí od počtu preliačin. Šetrná a rýchla metóda opravy sa nazýva PDR. Ide o postup opravy, pri ktorej sa nevyužívajú chemikálie. Pomocou špeciálneho náradia sa preliačina vyrovná do pôvodného stavu.

PDR oprava preliačin na aute

Oprava preliačin na aute PDR sa realizuje šetrne, rýchlo a s dôrazom na detail. Z vnútornej strany karosérie sa preliačina postupne vytláča smerom hore. V niektorých prípadoch je na vyrovnanie preliačiny nutné použiť metódu vyťahovania pomocou lepidla. Tento postup sa využíva, keď je postihnuté miesto nedostupné z vnútornej strany. Vyrovnané miesto na karosérii je v stave ako pred poškodením. Nie je ho nutné lakovať, tmeliť a ani brúsiť. Opravy PDR technológiou nie sú možné pri preliačinách, ktoré poškodili lak alebo majú veľmi ostré hrany. PDR technológia je hradená z PZP poistenia s pripoistením živelných pohrôm alebo z havarijného poistenia.

 

 

 

 

Article Categories:
Ako na to