júl 17, 2015
4019 Views
Komentáre vypnuté na Nielen zbrane, no hlavne mierenie je alfou a omegou úspešnej poľovačky

Nielen zbrane, no hlavne mierenie je alfou a omegou úspešnej poľovačky

Written by

Na dosiahnutie úspechu pri poľovačke nevplýva len trpezlivosť, koncentrácia či správny výber zbrane, no hlavne mierenie. Presná muška je totiž základom, ktorý zabezpečí ulovenie vytúženej koristi v takmer akýchkoľvek podmienkach. Schopnosť správne nasmerovať ranu podmieňuje neustály tréning poľovníka a ideálne technické zázemie. Aké možnosti systémov mierenia inštalovaných na zbrane sú dnes v oblasti poľovníctva dostupné?

Klasická optika na zbrane

Azda najjednoduchším systémom mierenia na zbraniach sú otvorené mieridlá. Neobsahujú žiadnu zložitú optiku, len cieľnik, ktorý sa má tesne pred výstrelom nachádzať v jednej úrovni s cieľom. Obrovskou nevýhodou otvorených mieridiel je nepresnosť, ktorá navyše rastie so vzdialenosťou. Aj preto sa v poľovníctve využívajú už len zriedka, najmä pri love brokovou zbraňou na krátke vzdialenosti. Technicky pokročilejším, no stále jednoduchším mieridlom na zbrane sú puškohľady. Tvorí ich sústava šošoviek, ktoré zabezpečujú priblíženie cieľa, a tým v porovnaní s otvoreným mieridlom poskytujú menej náročné a zároveň presnejšie mierenie. Nevyžadujú si žiaden zdroj svetla, avšak podmienkou ich presnosti je správne upevnenie na zbraň a nutnosť maximálnej koncentrácie.

Kolimátory urýchlia vaše reflexy pri streľbe

Obrovskou nevýhodou puškohľadov je mierenie v závislosti od uhlu, pod ktorým doň poľovník pozerá. Tú odstraňujú moderné mieriace prístroje na zbrane – kolimátory. Sú tvorené len jednou šošovkou alebo zrkadlom, polopriepustným sklíčkom a zdrojom svetla. Kolimátory dokážu poľovníkovi ponúknuť pohodlné a hlavne rýchle mierenie, pretože ostro zobrazia cieľ nachádzajúci sa v takmer akejkoľvek vzdialenosti a typickým červeným svetielkom ukážu presne na miesto, kde rana zasiahne. Keďže o úspechu na poľovačke často rozhodujú len sekundy a rýchle reakcie, kolimátor na zbrani vytvorí naozaj ideálne podmienky na získanie úlovku.

Mieridlá si vždy vyskúšajte pri streľbe na terče

Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek systém mierenia, ešte pred tým, než sa s ním vydáte do terénu, by ste ho mali vyskúšať. Ideálne streľbou na terče. Mieridlo pripevnite na vzduchovku a skúste si s ním zastrieľať na klasické papierové terče či sklopné terče, ktoré dokážu dokonale preveriť vaše schopnosti rýchlej streľby s presným trafením.

 

Article Categories:
Ako na to