jan 28, 2016
1741 Views
Komentáre vypnuté na Kompostujte v boxoch – rýchlo a bez zápachu.

Kompostujte v boxoch – rýchlo a bez zápachu.

Written by

Kompostoviská sa stali za posledné desaťročia pevnou a vítanou súčasťou záhrad, polí, hospodárstiev. Výhody kompostovania sú nesporné – redukcia množstva komunálneho odpadu, ochrana prostredia, možnosť opätovného využitia surovín ako hnojiva. Aby však bolo kompostovisko efektívne aj estetické, je potrebné vybrať si naň správnu nádobu.

Kompostovanie v uzavretých boxoch sa využíva predovšetkým pri kompostovaní viacerých druhov bio odpadu, napríklad z potravinárskeho priemyslu. Jeho veľkou výhodou je úspora miesta a aktívna filtrácia vzduchu, ktorá výrazne potláča zápach a znižuje emisie záťažových plynov. Proces rozkladu sa naopak urýchľuje. Výhodou je aj znemožnenie vniknutia zvierat či ochrana voči vetru a mrazu.

Spoločnosť MEVA-SK sa zaoberá odpadovým hospodárstvom už vyše 20 rokov. Jej cieľom je okrem iného aj podporiť ekologické nakladanie s odpadom a jeho opätovné využitie. Preto zaradila do svojej ponuky veľkokapacitné (400 až 2000 l) kompostéry určené tým, ktorí chcú ušetriť svoj čas, financie a pomôcť prírode.

  • Kompostéry od MEVA-SK sú vyrobené z recyklovaného materiálu a ich zaručená životnosť je 15 rokov.
  • Dodávajú sa bez dna, vďaka čomu sú v priamom styku s pôdou.
  • Sú navrhnuté tak, aby bol zabezpečený dostatočný počet otvorov pre cirkuláciu vzduchu.
  • Majú kónický tvar pre uľahčenie vyprázdnenia celého obsahu kompostéru a zabránenie trenia dvierok o zem pri otváraní a vyberaní kompostu.

 

Kompost 2Výber toho správneho kompostovacieho boxu závisí od množstva a druhu kompostovaných surovín. Boxy sú vhodné najmä pre zmes zeleného biologického odpadu (tráva, lístie, drevný odpad), kuchynského odpadu (zvyšky z čistenia ovocia a zeleniny, zvyšky varených jedál) a odpadu z poľnohospodárstva (slama a iné pozberové zvyšky, exkrementy hospodárskych zvierat).

 

Viac informácií o tom, aký kompostovací box je pre vás ten najvhodnejší, vám poskytnú pracovníci spoločnosti MEVA-SK. Kontakty nájdete na webovej stránke www.meva.sk.

 

FOTO: MEVA-SK

Article Categories:
Ako na dom a zahradu