feb 21, 2022
386 Views
Komentáre vypnuté na Jediné vozidlo, ktoré sa dá naplno využiť na zábavu i pri práci

Jediné vozidlo, ktoré sa dá naplno využiť na zábavu i pri práci

Written by

Nedávno som zablúdil k svojmu známemu, ktorý vlastní malú farmu na strednom Slovensku. V jeho garáži som našiel naozajstný poklad. Poklad na štyroch kolesách. Nie, nemal v garáži veterána a ani niekoľkomiliónový športový automobil. Známy si kúpil iné, oveľa zábavnejšie a pracovitejšie vozidlo, a to štvorkolku. Jeho úžitkový model štvorkolky dokáže zabaviť i pracovať bez zaváhania počas celého dňa.

Stále mierna rarita na cestách

Na Slovensku je zaregistrovaných niekoľko tisíc majiteľov štvorkoliek. Je jasné, že stále ide o raritu na našich cestách podobne ako trojkolky. Napriek tomu, že na cestách štvorkolky len tak nestretnete, na poliach, farmách, v lesoch a v parkoch si svoje miesto našli. Ak sa rozhodnete, že chcete štvorkolku kúpiť, môžete sa rozhodnúť medzi dvomi základnými typmi – športovou a úžitkovou. Sám názov napovedá, že prvá menovaná je určená len na zábavu. Oproti tomu úžitková štvorkolka dokáže zabaviť a zároveň urobiť ťažkú prácu. Poteší vás informácia, že na riadenia akéhokoľvek typu štvorkolky vám bude stačiť vodičský preukaz typu B. Pozor však na to, kde štvorkolku prevetráte. Najviac zapadne do lesného prostredia. Užite si jazdu po lesnom teréne, ale len s povolením majiteľa pozemku.

Zdolá každý terén bez zaváhania

Štvorkolky sa prioritne premávajú po lese, ale homologizované modely je možné zazrieť aj na diaľnici.  Samozrejme by bola škoda, keby ste nevyskúšali, čo všetko štvorkolka dokáže mimo rovného terénu. Niekedy je naozaj úžasné sledovať, akým terénom štvorkolka prejde alebo ho preskočí. Hlavne úžitkové typy štvorkoliek naozaj nemajú problém so žiadnou priekopou, výmoľom alebo prejazdom cez skaly. Práve úžitkové modely štvorkoliek patria medzi najpredávanejšie, pretože cez deň dokážu zvládnuť kopec práce a po šichte si s nimi užijete adrenalín. Ide vlastne o malý traktor, ktorý je však svižný a vrtký tam, kde to potrebujete. K úžitkovej štvorkolke sa dajú pripevniť rôzne pracovné nástroje, takže s nimi môžete kosiť, orať, posýpať alebo odhŕňať sneh. Bez týchto nástrojov je možné so štvorkolkou skákať, driftovať a vlastne aj pretekať. Dajte si však naozaj záležať na výbere terénu. Ak nemáte povolenie, radšej nájdite vo vašom okolí motokrosovú dráhu a za malý poplatok sa smiete vyblázniť na rok dopredu.

 

 

 

 

 

Article Tags:
·
Article Categories:
Ako na to