jan 26, 2017
5746 Views
Komentáre vypnuté na Domáce aj profesionálne využitie kompresoru

Domáce aj profesionálne využitie kompresoru

Written by

V súčasnosti nájdeme na trhu množstvo druhov kompresorov, ktoré sa od seba odlišujú výkonom, druhom použitia, hlučnosťou či v konečnom dôsledku aj samotnou cenou. Využívajú sa nielen v domácich dielňach, no predovšetkým sú súčasťou väčšiny prevádzok v oblasti priemyslu, stavebníctva či autoservisov. Ak sa pýtate, k čomu je potrebný kompresor a aké sú jeho hlavné prednosti, odpoveď nájdete v tomto článku.

Kde všade sa kompresor používa?

Kompresory sa využívajú k stlačovaniu vzduchu, plynu či pary a tie je následne možno širokospektrálne použiť. Môže ísť napríklad o nafúknutie pneumatiky, bazénu, ale aj pohon pneumatických zariadení. Ako už bolo spomenuté v úvode, kompresor má rôznorodé použitie, a to nielen v priemysle, ale dokonca aj v zdravotníctve ako sú laboratória, zubné či očné ambulancie. Podľa toho, na aký účel je kompresor používaný, sú vám k dispozícií piestové (olejové, bezolejové) a rotačné (skrutkové) kompresory, no dajú sa rozdeliť aj na základe špecifickejších kritérií ako je výstupný tlak, pohon, stavba kompresoru či spôsob chladenia.

Aký kompresor si mám vybrať?

Pri výbere medzi jednotlivými typmi kompresorov je potrebné zvážiť, na aké účely ho budete potrebovať. Dnes sú vaše nároky možno minimálne, no môže sa stať, že v budúcnosti vaše požiadavky pribudnú a zakúpený kompresor vám už stačiť nebude.

  • Ak ste sa rozhodli, že kompresor potrebujete výhradne len na domáce použitie, postačí vám štandardný piestový kompresor, ktorý je menších rozmerov, obvykle je prenosný a aj napriek slabšiemu výkonu od ostatných typov, by vám mal s určitosťou stačiť. Ak teda potrebujete kompresor len na občasné použitie, predovšetkým v domácej dielni, najvhodnejším riešením bude bezolejový piestový kompresor, ktorého cena ja výhodnejšia ako cena olejového piestového kompresora, no treba mať na pamäti, že jeho životnosť je kratšia. Využíva sa najmä v potravinárskom priemysle, kedy nesmie prísť zariadenie do styku s olejom! Ak však hľadáte kompresor na pravidelné využívanie, záleží vám na dlhej životnosti, výbornom výkone a prevádzke bez prehrievania, ideálnym riešením bude jednoznačne olejový piestový kompresor.
  • Pri priemyselnom využití vo veľkých a najmä náročných procesoch, sa volia skrutkové kompresory, ktoré sa používajú k čerpaniu veľkého množstva vzduchu počas dlhej doby, čiže sa vyznačujú prvotriednym výkonom, ktorý je možné presne regulovať, no tiež sa môžu pochváliť stopercentnou spoľahlivosťou a výbornou životnosťou. Oproti predchádzajúcim typom je tento typ kompresoru väčších rozmerov a nie je vhodný na prenášanie z jedného miesta na druhé.

Prednosti moderných kompresorov

Výhodou je, že moderné kompresory sú takmer bezúdržbové, čiže im nemusíte venovať až toľko pozornosti, ako sa môže spočiatku zdať. Ich hlučnosť je minimálna, väčšina z nich sa môže pochváliť nízkou spotrebou a širokou ponukou vymeniteľných a bežne dostupných náhradných dielov. Tie kvalitnejšie sa vyznačujú dlhou životnosťou, no všetky výhody, resp. nevýhody závisia od konkrétneho typu a technických parametrov (napätie, príkon, počet otáčok, objem nádoby, hmotnosť a rozmery, maximálny tlak, výdaj vzduchu …).

 

 

Article Categories:
Ako na dom a zahradu