aug 3, 2023
228 Views
Komentáre vypnuté na Delenie pneumatík podľa sezóny má svoj význam. Prečo je potrebné prezúvať

Delenie pneumatík podľa sezóny má svoj význam. Prečo je potrebné prezúvať

Written by

Po väčšinu roka si motoristi na pneumatiky ani nespomenú. Avšak dva razy do roka hromžia na nedostupné termíny na prezúvanie sezónnych pneumatík. Hromžia aj nad cenami výmeny a cenou nových pneumatík. S faktom, že prezúvať je nutné sa musia zmieriť alebo pochopiť, prečo je prezúvania potrebné.

Neriaďte sa len zákonom

Prezúvanie pneumatík je určené zákonom, ktorý hovorí, že 15. novembra a 31. marca je krajný termín na výmenu pneu. Tento termín nie je striktný, ale hraničný. Prezuť môžete aj skôr či neskôr. Žiadny zákon nezakazuje jazdiť v lete na zimných a v zime na letných pneumatikách. No zároveň je zakázané jazdiť na letných, keď sa na vozovke nachádza sneh a ľad. Podľa odborníkov a testov pneumatík je rozumné prezuť, keď teplota niekoľko dní klesne pod 7 stupňov alebo sa zvýši na 15 stupňov.

A kedy kúpiť nové pneumatiky kormoran? Keď vidíte na dezéne viditeľné poškodenia a keď jeho hĺbka klesne pod zákonom stanovené limity. Minimálny dezén pre letné pneumatiky je stanovený na 1,6 mm a zimné pneumatiky musia mať dezén hlboký aspoň 4 mm.

Význam jednotlivých typov pneumatík

Niektorí motoristi nemenia len pneumatiky, ale tiež disky. Hliníkové disky na zimu vymenia za oceľové, ktoré lepšie odolávajú posypovým materiálom na cestách. Každý typ pneumatík ma iné vlastnosti, ktoré majú pri príslušných poveternostných podmienkach význam.

Letné pneumatiky dobre reagujú na vysoké teploty, ktoré im neprekážajú. Môže ísť dokonca o lacné pneumatiky. Tieto pneu vás udržia bezpečne na vozovke aj v prípade, že je kompletne pokrytá vodou. Letné pneumatiky sú vyrobené zo zmesi, ktorá sa prispôsobí horúcej vozovke. Majú dobrú trakciu aj v horúčavách, ale pri nízkych teplotách tvrdnú.

Zimné pneumatiky dobre priľnú na vozovku pokrytú snehom i ľadom. Drážky na dezéne sú usporiadané tak, aby odviedli rýchlo sneh mimo pneumatiky. Týmto spôsobom sa dosahuje dobrá trakcia aj v silne zasneženom území.

Celoročné pneumatiky nie sú zlé, ale mali by ich využívať skôr šoféri žijúci mimo hôr. Neodporúčame ich kupovať motoristom, ktorí najazdia veľa kilometrov. Rýchle ojazdenie by vás vyšlo drahšie ako dve sady pneumatík. Celoročné pneumatiky lepšie reagujú na vlhkej ako na zasneženej vozovke. Na snehu by ste mali byť s týmito pneumatikami opatrnejší.

 

 

Article Categories:
viem viac