apr 11, 2019
1181 Views
Komentáre vypnuté na Čo zvládajú súčasné vŕtačky a uhlové brúsky?

Čo zvládajú súčasné vŕtačky a uhlové brúsky?

Written by

Vŕtačky a uhlové brúsky sú po kladive a skrutkovači prvým elektrickým náradím, ktoré by si mal zaobstarať každý skutočný domáci majster.
V prvom kole to môže byť len jednoduchá 12-voltová akumulátorová vŕtačka. Slovo “jednoduchá” môže evokovať základný model, nemusí to však nutne evokovať stroj, ktorý nezvládne svoju úlohu.

S rozvojom technológie akumulátorov sa postupne dostávajú do úzadia pneumatické nástroje aj u profesionálov, ktorí by o tom ešte pred piatimi rokmi ani nechyrovali. Dnes sa akumulátorové vŕtačky, brúsky a pílky používajú úplne bežne nie len na miestach bez prístupu k elektrickej sieti, ale aj v garážach a dielňach, kde celé desaťročia neohrozene vládli pneumatické nástroje. Skrátka, neťahať za sebou hadicu či kábel je “in”.

Aj 12-voltové vŕtačky sú dnes vybavené osvetlením, či indikátorom stavu batérie. Dôležitejšie však pri výbere bude, či má vŕtačka prepínanie medzi rýchlejšou a pomalšou rotáciou. Ak ho nemá, veľa vŕtania si s ňou neužijete. Rovnako dôležitý je spôsob uchytenia vrtáka. Klasické uchytenie neponúka až o toľko pevnejšie zachytenie vrtáka, aby ste preto museli stále hľadať kľúč.

Aj základné modely vŕtačiek by mali zvládať pol hodiny nepretržitého vŕtania. Ak sa chcete venovať práci o čosi dlhšie, nezabudnite si kúpiť druhý akumulátor. A ak je vŕtanie súčasťou vášho budúceho profesionálneho života, investujte radšej do vŕtačky s napätím 20 voltov, prípadne si rovno vyberte klasickú vŕtačku napájanú šnúrou.

V malej domácej dielni je uhlová brúska rovnako dôležitá ako vŕtačka. Uhlové brúsky majú totiž tú vlastnosť, že okrem rezania a brúsenia sa sortiment ich náradia rozšíril. Môžete pomocou nich leštiť, jemne brúsiť, ale pomocou špeciálneho kotúča môžete aj rašpľovať drevo, či ho rezať rovnako, ako malým cirkulárom. Samozrejme, práca s takýmito nástavcami vyžaduje trochu cviku a bezpodmienečné použitie ochranných pracovných pomôcok.

Aj uhlové brúsky sa predávajú vo viacerých veľkostiach, základom je priemer kotúča 115 milimetrov. Ak však máte pár eur navyše, investujte radšej do väčšej brúsky s priemerom kotúča 125 milimetrov. Sú výkonnejšie a vyrába sa pre ne podstatne viac druhov kotúčov.

 

Article Categories:
Ako na domácnosť