jan 19, 2024
201 Views
Komentáre vypnuté na Čo je atopický ekzém?

Čo je atopický ekzém?

Written by

Najväčším orgánom ľudského tela je koža. Vplýva na ňu množstvo vonkajších aj vnútorných faktorov, priaznivých aj nepriaznivých. S niektorými si dokáže poradiť bez problémov, niektoré sa môžu na nej prejaviť. Atopická dermatitída alebo atopický ekzém je jedným z najčastejších zápalových ochorení. Podľa štatistík tento problém trápi viac ako 17% populácie. Často postihuje aj deti v predškolskom veku a kojencov vo veku 2 až 6 mesiacov. Ako vzniká a ako ho liečiť?

Atopický ekzém: Príznaky

Drobné vyrážky, silný pocit svrbenia, mokvanie či opuch sú len časťou symptómov atopického ekzému. Keďže ide o chronické zápalové ochorenie kože prejavuje sa aj začervenaním a môže byť prítomný aj opuch. Zapálená koža začne hrubnúť a môže dôjsť k jej popraskaniu.

Atopický ekzém nie je infekčný, ale jeho príznaky vedia život znepríjemniť. Ochorenie prebieha v epizódach, kde sa striedajú fázy pokoja s fázami vzplanutia.

Prečo presne vzniká sa nevie. Za jeho pôvodom ale môže byť zvýšená citlivosť pokožky na rôzne látky, ktoré sa bežne vyskytujú okolo nás. Nemusí ísť len o látky, ktoré prišli do kontaktu s kožou. Môže ísť aj o látky, ktoré sa dostali do organizmu vdýchnutím alebo stravou.

Atopický ekzém: Liečba

Liečba ekzému sa zameriava na zmiernenie príznakov. Ak je ochorenie vo fáze vzplanutia vhodnú liečbu vám navrhne lekár. V období medzi vzplanutiami je dôležité venovať pokožke správnu starostlivosť.

Pri výbere kozmetiky na starostlivosť o pleť sa zamerajte na produkty určené na atopickú pokožku. Vyhnite sa kozmetike s obsahom mydla a agresívne prípravky, ktoré môžu pokožku dráždiť a vysušovať ju. Nevhodné sú aj produkty s obsahom parfumov a množstvom konzervačných látok.

Nezabúdajte pokožku pravidelne premasťovať. Krém na atopický ekzém pokožku zvláčni a hydratuje, zadržiava v koži vodu a obnovuje kožnú bariéru. Dajte prednosť sprchovaniu pred kúpaním, ktoré pokožku zbytočne vysušuje. Ak viete, čo u vás atopický ekzém spúšťa alebo zhoršuje vyhnite sa tomu.

Article Categories:
Ako na zdravie a krásu