apr 30, 2017
1493 Views
Komentáre vypnuté na Ako zafinancovať kúpu pozemku

Ako zafinancovať kúpu pozemku

Written by

Ak sa chystáte v blízkej dobe stavať svoj rodinný dom, určite budete potrebovať na neho vhodný pozemok. Jedným zo spôsobov, ako zohnať pekný stavebný pozemok, je jeho zdedenie po príbuzných. Veľakrát sa stane, že naše babičky či prababičky mali pozemok, ktorý nevyužívali a v súčasnosti sme ho nadobudli my. Dajte si však pozor či je to stavebný pozemok, prípadne či je možné ho preklasifikovať na stavebný pozemok.

Ďalším možným spôsobom je kúpiť pozemok za úspory. Slováci sú pomerne šetrný národ, takže množstvo z nás si dokáže nejaké to euro odložiť. Navyše pokiaľ idete stavať dom niekde mimo Bratislavy, tak aj tie ceny pozemkov sú prijateľnejšie. V Bratislave napríklad zaplatíte za m2 stavebného pozemku 200-300€, ale v Nitre iba 50-100€ za m2. Takže sa vám skôr podarí danú sumu našetriť.

Ďalšou alternatívou, ako nadobudnúť pozemok, je jeho kúpa na pôžičku. Nebude to však také jednoduché, ako keby ste chceli získať peniaze na už postavený rodinný dom alebo klasický byt. Prečo je to ale tak? Pre banky totiž predstavuje pozemok menej bonitnejšiu zábezpeku, ako taká hotová nehnuteľnosť, ktorá sa dá v prípade potreby efektívne vydražiť.  Nemusíte, ale kvôli tomu zúfať, pretože aj keď nemáte vlastné prostriedky na kúpu pozemku, ešte stále môžete využiť alternatívne spôsoby financovania, ako hypoúver či klasický spotrebný úver. Taktiež na rozdiel od nehnuteľnosti viacero bánk neposkytuje hypotéku na celú hodnotu pozemku, ale len na jeho časť. Niektoré poskytujú peniaze len do 50% hodnoty pozemku, podľa znaleckého posudku. Hypotéky v 100% hodnote pozemku sú veľmi výnimočné. Niektoré banky vám však poskytnú viac, ak už máte schválené a platné stavebné povolenie na pozemok.

 

 

 

Article Categories:
Ako na to