mar 2, 2023
185 Views
Komentáre vypnuté na Ako vyzerá váha do reštaurácie?

Ako vyzerá váha do reštaurácie?

Written by

Skoro v každej domácnosti sa nájde kuchynská váha. Zmerať hmotnosť surovín je dôležité pre prípravu pokrmov, ktoré budú chuťovo a vizuálne dokonalé. Na bežné domáce využitie vám stačí váha zo supermarketu za pár eur. Iné je to s reštauráciami. V reštauráciách je nutné využívať váhy, ktoré majú oveľa viac funkcií ako váha kuchynská. Ako vyzerá váha do gastro prevádzky?

Váhy pre gastro prevádzky a kaviarne

Váhu potrebuje rovnako reštaurácia i kaviareň. Každá gastro prevádzka musí mať k dispozícii meradlo, pomocou ktorého overí váhu surovín v neupravenom i upravenom stave. Takéto merania by mala realizovať nielen reštaurácia, ale tiež kaviareň, v ktorej sa ponúka kvalitná káva či koláčiky.

Ak práve hľadáte váhu do novo otvorenej reštaurácie, zamerajte sa na prístroje, ktoré sa nazývajú obchodné váhy. Ideálne je kupovať váhu v e-shope, kde nájdete veľký výber značiek i typov. Pre gastro prevádzku kúpte váhu určenú t.j. metrologicky overenú. Certifikát metrologického overenia získajú len váhy schválené našimi zákonmi. Podľa zákonu o metrológii musia určené váhy používať všetky prevádzky, kde sa platí a kde môže mať váženie vplyv na zdravie a bezpečnosť. Kvalitná, určená váha pomôže predchádzať sporom a zníži straty spôsobené nesprávnym meraním hmotnosti.

Náš tip: Aj určené resp. metrologicky overené váhy je nutné raz za čas kalibrovať. Kalibrácia váhy je vecou vnútorných predpisov firmy. Odporúča sa realizovať raz do roka.

Váha do reštaurácie jedine s IP krytím

V reštauračnej kuchyni je vlhko, tvorí sa v nej para, pracuje sa so surovinami, ktorú sú sypké alebo mastné. Všetky tieto faktory vplývajú na funkčnosť a životnosť váhy. Odolnosť váhy voči poškodeniu sa určuje IP krytín. Váhy s IP krytín sú vždy nerezové. Okrem toho odolajú mechanickému poškodeniu a poškodeniu vplyvom vlhkosti, vysokých a nízkych teplôt. Ani najdrahšia váha bez IP krytia vám v kuchyni dlho nevydrží. Aká je ideálna hodnota IP krytia pre gastro prevádzky? Ide o hodnotu minimálne IP 54.

Gastro váha podľa váživosti

Je rozdiel, či máte malú reštauráciu, alebo veľkú prevádzku, a to kvôli hmotnosti vážených surovín. Ak prijímate do kuchyne tovar s vysokou váhou, je nutné si hmotnosť tovaru preveriť. Ťažší tovar sa váži pomocou váh s maximálnou váživosťou okolo 150 kg. V menších prevádzkach stačia váhy s váživosťou do 15 kg. Na váženie surovín sa k váham pridávajú misky. Pre presné meranie si kúpte váhu, ktorá má čo najnižšiu minimálnu váživosť.

 

 

Article Categories:
Ako na to · viem viac