mar 4, 2023
221 Views
Komentáre vypnuté na Ako vyzerá tradičná svadba na východe Slovenska?

Ako vyzerá tradičná svadba na východe Slovenska?

Written by

Moderné svadby sa už málo podobajú na tie, na ktoré sme boli zvyknutí pred pár rokmi. Každá éra si zachová také zvyky, aké jej vyhovujú. Pravda však je, že na východe Slovenska stále vedia, ako zo svadby spraviť nezabudnuteľný zážitok.

Od zásnub cez pytačky… 

Keď muž požiada ženu o ruku, hovorí sa, že do roka a do dňa by mali byť svoji. V dnešnej dobe sa tento zvyk veľmi nedodržiava, avšak o východe Slovenska sa povráva, že práve tu má stále svoje miesto množstvo svadobných zvykov. A tak sa stane, že aj zo samotnej svadby je hotové divadelné predstavenie. 

Rozlúčka so slobodou býva zvyčajne posledný víkend pred svadbou a organizuje ju družba ženícha a nevesty. Čo sa ale deje v deň D? Na východe Slovenska stále môžete zazrieť, ako do domu nevesty vchádza celá ženíchova rodina. Cieľom sú pytačky, ktoré má na starosti väčšinou krstný otec ženícha ako jeho svedok. 

V minulosti bolo bežné počas pytačiek dohadovať cenu mladých – každá rodina mala mladým ponúknuť čosi do vienka. S ceremoniálom boli spojené tradičné svadobné pytačkové verše a pohostenie ženíchovej rodiny v dome nevesty. Čo kraj, to iné svadobné zvyky, no môžeme povedať, že tento zvyk sa zachováva v rôznych kútoch Slovenska dodnes.

… až po čepčenie

Čepčenie je obrad, ktorý podstupuje nevesta po polnoci. Nevesta sa vzdáva svojho závoja a nasadzujú jej čepiec, ktorý symbolizuje, že sa stala vernou pani manželkou. Čepčenie väčšinou organizujú vydaté ženy, zvyčajne krstná matka ženícha a nevesty. 

V dnešnej dobe však najčastejšie na tento úkon prichádzajú na svadbu platené folklórne súbory, menšie alebo väčšie, s celým repertoárom piesní, ktoré sa spájajú s čepčením. 

Na východe Slovenska sa tradície zachovávajú vo väčšom počte a možno sa stane, že nebudete musieť volať na svadbu folklórny súbor, ale iba dobré priateľky. Ďalej sa po čepčení tancuje tzv. redový tanec

Nevesta sa prezlečie do červených šiat alebo kroja a tancuje so svadobčanmi tanec, za ktorý ale musia zaplatiť, napríklad do klobúka. Posledný tanec už venuje ženíchovi. Za tým väčšinou nasleduje krájanie svadobnej torty.

Darčeky pre svadobčanov

Hoci svadobčania si za tanec s nevestou musia zaplatiť, ani oni by na svadbe nemali ostať bez darov. V minulosti bolo zvykom venovať im výslužku v podobe krabičky so svadobnými zákuskami. V súčasnosti je veľmi moderné podarovať svadobčanom čosi hodnotnejšie – niečo, čo si môžu ponechať ako spomienku na jednu romantickú svadbu. 

Mladomanželia sa môžu rozhodnúť, či im venujú zdobené balené perníky, magnetky, fľašu kvalitného alkoholu, ale aj milé spomienkové predmety, ako sú látkové či drevené srdiečka, plechový hrnček a podobne. 

zdroj: slovenskedarceky.sk 

Pamätajte, že nikto nepotrebuje celé roky obhajovať magnetku s vaším dátumom sobáša, oveľa viac svadobčania ocenia darčeky, ktoré sú neutrálne a elegantné, schopné preniesť ich v spomienkach do dňa, keď ste si s vašou drahou polovičkou povedali svoje áno. 

Darčeky pre svadobčanov sú dôležitou súčasťou každej svadby. Tak ako si nevieme predstaviť, že by ženích nepreniesol nevestu cez prah, že by spolu nezametali čriepky či nejedli jednou lyžicou zo spoločného taniera, tak si nevieme predstaviť ani tradičnú slovenskú svadbu bez pohostinnosti a darov. 

 

Article Categories:
Ako na to