okt 6, 2015
13953 Views
Komentáre vypnuté na Ako vybaviť medzinárodný vodičský preukaz?

Ako vybaviť medzinárodný vodičský preukaz?

Written by

Pokiaľ sa chystáte vycestovať mimo Európsku úniu, je vhodné nechať si vystaviť a vziať si so sebou medzinárodný vodičský preukaz. Je síce pravdepodobné, že vám vo väčšine krajín bude stačiť štandardný vodičský preukaz, ale radšej to neriskujte. Môžu ho vyžadovať najmä v autopožičovňách. Vybavenie si takéhoto preukazu nie je nič zložité a ani drahé.

Medzinárodný preukaz je doplnok k bežným vodičským preukazom, no pokiaľ idete do zahraničia, musíte mať oboje so sebou. Získate ho na počkanie na vašom obecnom úrade, resp. na mieste, kde ste si vybavovali váš vodičský preukaz. Tento preukaz sa vydáva len tým, ktorí už vlastnia vodičský preukaz, ale len taký, ktorý bol vydaný na Slovensku!

Čo budem pri vybavovaní potrebovať?

Pokiaľ si budete medzinárodný vodičský preukaz vybavovať, nezabudnite na platný občiansky preukaz, vodičský preukaz a fotografiu, ktorá by mala byť väčšinou vo formáte  35 x 45 mm. Samozrejme, že fotografia nesmie byť retušovaná, prípadne inak upravovaná. Pokiaľ takú fotku nemáte, odfotia vás priamo na mieste. Následne na úrade najprv vyplníte žiadosť, ktorú by ste mali dostať priamo na mieste a v pokladni zaplatíte poplatok, ktorý sa pohybuje vo výške okolo 6 €. Preukaz vám bude v tomto prípade vydaný do 30 dní, no pokiaľ ho chcete mať urýchlene, cena sa bude pohybovať okolo 25 €.

Treba si však uvedomiť, že medzinárodný vodičský preukaz nie je v našej krajine akceptovaný, tzn., že neslúži ako doklad, ktorým sa stačí počas kontroly preukázať. Vždy budete potrebovať vodičský preukaz, pričom medzinárodný vodičský preukaz je akceptovaný len v zahraničí! Pred jeho vybavením sa však uistite, či ho naozaj v príslušnej krajine budete potrebovať, aby ste si ho nezakúpili zbytočne.

Zdroj: http://cestovanie.aktuality.sk/clanok/477/medzinarodny-vodicsky-preukaz/

FOTO:  © michaeljung / Dollar Photo Club

 

 

Article Categories:
Ako vybaviť