jan 10, 2023
139 Views
Komentáre vypnuté na Ako prevážať športové potreby na zimnú dovolenku

Ako prevážať športové potreby na zimnú dovolenku

Written by

Zimné dovolenky sú v plnom prúde a na cestách pribúdajú šoféri, ktorí majú na streche vozidla rôzne športové potreby. Najčastejšie ide o lyže a snowboardy. Niekedy je prevoz uvedených športových potrieb otázny, keďže mnohí šoféri využívajú na ich pripevnenie provizórne pomôcky. Ako previesť športové potreby bezpečne a podľa predpisov?

Vo vozidle radšej nie

Iste vás v prvom momente napadne myšlienka, že športové potreby skryjete do interiéru auta. Táto možnosť je reálna vo väčších, priestrannejších SUV. V menších vozidlách vám zostane miesto maximálne na lyžiarske palice alebo topánky. Napriek dostatočnému priestoru prevážanie lyží na sedadlách neodporúčame. Dokonca ani vtedy, keď ich ukryjete do špeciálneho vaku. Môže sa stať, že vaše zimné pneumatiky na šmykľavej vozovke neubrzdia vozidlo a lyže skončia v prerazenom okne alebo dokonca vo vás. Nehovoriac o tom, že pri manipulácii s lyžami môžete poškodiť poťahy sedadiel.

Nosiče na lyže

Ďalšou možnosťou prevozu lyží na dovolenku sú nosiče na lyže. Ich cena je tak priaznivá ako keď kupujete pneumatiky Kormoran. Dokonca i kvalitnejšie nosiče na lyže je možné zohnať za pár desiatok eur. Nosiče na lyže sa predávajú v dvoch variantoch. Prvou možnosťou je nosič s magnetickým pripevnením na strechu. Jeho výhoda je, že nemusíte nosič prácne pripevňovať a na streche nepotrebujete priečniky. Magnetický nosič na lyže je nutné po zložení lyží demontovať. Druhým variantom sú klasické nosiče lyží, ktoré sa montujú na priečniky. Uvezú niekoľko párov lyží, snowboard, sú bezpečné a môžete ich mať na streche po celú zimu. Nosiče na lyže nie sú určené na prevážanie iného nákladu alebo iných potrieb okrem lyží. Pozor na to, že lyže nie sú na streche chránené a môže prísť k ich poškodeniu.

Strešné boxy

V strešných boxoch je akékoľvek športové náradie perfektne ukryté a chránené. Na prevážanie lyží sú určené dlhšie a nižšie strešné boxy. Skvelé je, že strešný box má lepšiu aerodynamiku ako nosiče, a preto nevplýva tak veľmi na spotrebu. Boxy sú tiež menej hlučné ako nosiče. Samozrejme, že musíte vozidlo riadiť plynulejšie a radšej pomalšie. Box využijete po celý rok na prevážanie nákupov alebo kufrov na letnú dovolenku. Za komfortný prevoz akéhokoľvek nákladu si priplatíte. Boxy vás vyjdú približne o tretinu drahšie ako nosiče lyží. Okrem vyššej ceny sa musíte pripraviť tiež na to, že box po demontáži zaberie v garáži viac miesta ako nosič.

 

 

 

Article Categories:
Ako na to