jún 20, 2023
129 Views
Komentáre vypnuté na Aké využitie majú mikrováhy?

Aké využitie majú mikrováhy?

Written by

Váhy ako meracie prístroje sú zaujímavé a hlavne veľmi potrebné pomôcky. Sú nenahraditeľné v mnohých odvetviach. V niektorých oboroch je nutné využívať váhy, ktoré dokážu merať malé množstvá látok veľmi presne. V týchto oboroch sa využívajú mikrováhy. Aké je ich využitie a aké typy mikrováh existujú?

Detailne presné mikromeranie

Mikrováhy sú menšie meracie prístroje. Niektoré majú kapacitu merania len 50 g a merajú s presnosťou na 0,0001 g. Využívajú sa hlavne v laboratóriách. Ich výhodou je, že menšie rozmery umožňujú s váhou manipulovať a premiestňovať ju podľa potrieb. Tieto váhy sa využívajú spolu s inými laboratórnymi pomôckami ako sú Petriho misky, pinzety a mikroskopy.

Špecifiká mikrováh

Mikrováhy je možné kúpiť v rôznych modeloch, značkách a s variabilnými doplnkovými funkciami. Kvôli presnosti váženia sú mikrováhy vybavené farebných a prehľadným displejom. Digitálne zobrazenie hmotnosti váženého predmetu umožňuje rýchlejšie zistenie gramáže. Skvelé je, keď pamäť váhy dokáže zaznamenať niekoľko údajov spätne. Táto funkcia pomáha pri porovnávaní a vytváraní štatistických údajov. Okrem toho majú mirkováhy nasledujúce špecifické vlastnosti:

  • Stabilná konštrukcia váhy kvôli zaisteniu presného merania.
  • Displej a pamäť s možnosťami vlastného programu merania.
  • Uzatvárateľná komora na meranie hmotnosti prachových častíc.
  • Vodotesná konštrukcia odolávajúca vlhkosti.
  • Niektoré typy mikrováh odolajú dokonca pôsobeniu kyseliny a iných chemických látok.
  • Rýchle dotykové ovládanie pomocou klávesnice.
  • Možnosti pripojenia k počítaču.

Využitie mikrováh

Spomenuli sme, že mikrováhy sú hlavne laboratórne pomôcky. Avšak ich využitie je všestranné a nájde sa veľa sektorov, v ktorých je presné meranie dôležité. Mikrováhy nájdete na univerzitách, v lekárňach, nemocniciach, chemických podnikoch a v poľnohospodárstve na meranie pesticídov. Aby bolo meranie detailné, dôležitá je kalibrácia váh. Vďaka nastaveniu je možné merať skutočne malé častice. Napríklad prachové častice v banskom sektore, filtre v poľnohospodárstve alebo odpadové vody vo vodohospodárstve.

 

 

 

 

Article Categories:
viem viac