sep 8, 2023
321 Views
Komentáre vypnuté na 7 aspektov, ktoré vplývajú na spotrebu auta

7 aspektov, ktoré vplývajú na spotrebu auta

Written by

Niektoré chyby pri šoférovaní vás stoja nervy, za inými je riziko havárie a niektoré vplývajú na spotrebu vozidla. Nikoho nepoteší, keď výdavky na palivo utnú veľkú časť rodinného rozpočtu. Jazde autom sa nevyhnete, ale môžete spotrebu auta potlačiť smerom dolu. Vyvarujte sa nasledujúcich 7 aspektom, ktoré vplývajú na spotrebu auta.

1. Neuvážený štýl jazdy

Na spotrebu vplýva to, ako často dupnete na plyn, ako často brzdíte a či milujete akcelerovať. Pri šoférovaní platí, že čím bude vaša noha ľahšia, tým bude vaša peňaženka šťastnejšia.

2. Pochybné pneumatiky

Kupovať lacné pneumatiky neznámej značky alebo ojazdené letné či zimné pneumatiky sa neoplatí. Viete, aký majú pneumatiky neznámeho pôvodu valivý odpor? Predpokladáme, že nie. Nemôžete sa následne čudovať, prečo ste po výmene pneumatík dali viac za palivo.

3. Nevyvážené kolesá

Na spotrebu vplýva aj to, keď šetríte na prehliadkach a výmene pneumatík. Pneumatiky síce môže vymeniť doma v garáži, ale geometriu si dajte nastaviť v servise. Hlavne zliehavé kolesá môžu zvýšiť spotrebu o viac ako 10 %.

4. Neprezúvanie pneumatík

Jazdiť celý rok na zimných gumách nie je zakázané. Pokuta vám síce nehrozí, ale zimné pneumatiky v lete zvyšujú spotrebuje od 3 do 7 %. Nie je to síce veľa, ale prirátajte si k tomu riziko nevyplatenia poistného krytia v prípade nehody.

5. Tlak v pneumatikách

Preverovať tlak v pneumatikách je dôležité pre vašu bezpečnosť, pre životnosť pneumatík a pre optimalizáciu spotreby. Podhustené pneumatiky zvyšujú valivý odpor, ktorý v závere znamená spotrebu vyššiu o pár percent. Zároveň sa pneumatiky veľmi rýchlo opotrebujú na bočných stranách behúňa.

6. Preťaženie vozidla

Všimli ste si, že počas cesty na dovolenku žerie motor viac? Na vine je možno vyššia rýchlosť na diaľnici, ale hlavne preťažené vozidlo, v ktorom sedia viacerí pasažieri. Kufor tiež praská vo švíkoch a na streche sa nájde kadečo od strešného boxu až po bicykel. Po dovolenke auto upracte a všetky zbytočnosti z neho zložte.

7. Odpor vzduchu

Okrem strešného boxu na streche vplýva na spotrebu aj odpor, ktorý vzniká pri otvorených oknách auta. Čím je vyššia rýchlosť, tým môže spotreba stúpnuť až o 5 %. Spotrebu zvýši aj namontovaný strešný nosič.

 

 

Article Categories:
viem viac