sep 8, 2023
277 Views
Komentáre vypnuté na Dôvody, prečo kúpiť koženú turistickú obuv

Dôvody, prečo kúpiť koženú turistickú obuv

Written by

Turistické topánky je možné kúpiť v rôznom strihu, módnom dizajne a tiež z rôznych materiálov. Lacnejšie sú textilné turistické topánky, ktoré ocenia hlavne dámy vďaka ich nízkej hmotnosti. Textil je však náchylný na poškodenie. Keď potrebujete obuv do hôr, ktorá naozaj dlho vydrží, kúpte si kožené turistické topánky. Akú sú ich najväčšie výhody?

Zdolajú rôzny terén

Kožené turistické topánky sú určené na nosenie do každého terénu. Sú odolné voči mechanickému poškodeniu i pôsobeniu počasia. Keď vaše kroky vedú do hôr skôr rekreačným tempom a ide viac o prechádzku ako túru, nemusíte ihneď siahnuť po koži. Výrobcovia sa snažia vyrábať obuv s ohľadom na terén, a preto pre jednoduchšie a kratšie túry vám budú stačiť kombinované topánky t.j. turistická obuv textilno-kožená.

Vydržia nebezpečné nástrahy

Jedine kožené turistické topánky vydržia rôzne nástrahy, ktoré vás počas trekingu môžu v horách stretnúť. Stačí jediný chybný krok a ostré skaly môžu topánky pretrhnúť. Avšak koža vydrží aj ostrý kameň alebo vetvu trčiacu z pňa stromu. Táto vlastnosť je zárukou, že kožená pánska a dámska turistická obuv vydrží roky. Samozrejme, že sa o topánky musíte starať, čistiť ich a impregnovať.

Sú oporou pre nohu

Koža je nielen mechanicky odolná, ale tiež pevná, čím sa stará o oporu chodidla. Pevný krok je v koženej obuvi istotou. Kožená obuv chráni chodidlo pred bolesťou klenby, vyvrtnutiu členka či zranenia ako je poškriabanie. V takejto obuvi sa môžete vybrať na niekoľkodennú túru.

Prispôsobivosť k chodidlu

Zo začiatku sa môžu kožené topánky zdať príliš tvrdé a nepoddajné. Po pár kilometroch sa všetko otočí a vy pocítite, že obuv splynula s chodidlom. Vlastnosť prispôsobiť sa krivkách chodidla je pre pohodlie pri chôdzi kľúčová. Tvar, ktorý získa koža pri chôdzi, sa nezmení ani po niekoľkých sezónach a po dlhých túrach.

Odolnosť voči vlhkosti

Správne ošetrovaná kožená obuv je v našich podmienkach dostačujúca bez nutnosti kúpy topánok s membránou. Napriek tomu odporúčame pre trekerov, ktorí sa venujú svojmu koníčku za každého počasia, aby investovali do obuvi s membránou. S takouto obuvou môžete chodiť po lese aj počas silného dažďa a dokonca smiete stúpnuť do potôčika.

 

Article Categories:
viem viac