mar 9, 2024
185 Views
Komentáre vypnuté na Význam správnej veľkosti a modelu pri nákupe turistickej obuvi

Význam správnej veľkosti a modelu pri nákupe turistickej obuvi

Written by

Turistika je skvelý spôsob, ako sa dostať do prírody, užiť si krásne výhľady, zlepšiť svoju kondíciu a zrelaxovať sa. Ak chcete mať z turistiky čo najväčší úžitok, je potrebné sa dobre pripraviť a vybrať vhodnú výbavu, a to hlavne turistickú obuv. Obuv do hôr má vplyv na komfort, bezpečnosť a výkon.

Prečo je dôležitá správna veľkosť turistickej obuvi?

Správna veľkosť turistickej obuvi je kľúčová, aby ste sa cítili pohodlne, predišli zraneniam a zvládli náročné terény. Ak je turistická obuv príliš malá, môže vám spôsobiť odreniny, pľuzgiere a iné bolesti chodidiel alebo prstov. Ak je obuv príliš veľká, topánky sú nestabilné. Hrozí vyvrtnutie členka a bolesti v pätovej oblasti. Preto je dôležité, aby ste si vybrali obuv, ktorá vám dobre sadne, podporuje nohy a prispôsobuje sa individuálnym potrebám podľa vášho zdravotného stavu.

Ako vybrať správnu veľkosť a model turistickej obuvi?

Podľa toho, aký typ turistiky plánujete, si môžete vybrať rôzne druhy obuvi. Turistické topánky sa líšia podľa materiálu, výšky, podrážky i dizajnu. Ak idete na ľahkú turistiku po rovinatom alebo mierne kopcovitom teréne, kúpte nízke, prípadne stredne vysoké topánky. Nízky strih zaisťuje, že sú topánky ľahké a priedušné. Do kopcovitého terénu sú určené vysoké topánky. Sú síce ťažšie, ale tiež pevnejšie, mávajú hrubšiu, členitú podrážku a často disponujú vodeodolnou membránou. Je veľmi dôležité, aby ste výberu obuvi venovali dostatok času a nešetrili na úkor kvality.

Každá noha je iná a má svoje špecifické parametre. Preto sa líši pánska a dámska turistická obuv. Okrem toho sa chodidlá líšia aj podľa dĺžky, šírky, tvaru prstov, klenby alebo hrúbky päty. Je dôležité, aby ste zmerali svoje chodidlá a porovnali ich s tabuľkou veľkostí výrobcu obuvi. Pri meraní dávajte pozor, aby ste zmerali obe nohy, pretože môžu mať rozdielnu veľkosť. Chodidlá merajte v stoji, nohy sa pri zaťažení mierne zväčšia. Pri voľbe veľkosti nechajte trochu voľného priestoru, asi 1 cm, medzi najdlhším prstom a koncom obuvi, aby ste zabránili tlaku a treniu.

Ako prispôsobiť turistickú obuv špecifikám chodidiel?

Okrem správnej veľkosti je dôležité, aby ste prispôsobili obuv podľa svojich individuálnych potrieb. Čo to znamená? Jednoducho to, že by ste mali vyskúšať obuv s ponožkami, ktoré budete počas trekingu nosiť. Pri skúšaní nastavte šnurovanie pre dosiahnutie optimálnej šírky a pohodlia. V topánkach je možné meniť stielky. Špeciálne stielky zlepšia oporu, tlmenie, priedušnosť alebo hygienické vlastnosti obuvi. Ak máte nejaké ortopedické problémy, napríklad ploché nohy a vysokú klenbu, objednajte si stielky, ktoré vám pomôžu zmierniť bolesť a zvýšiť komfort pri chôdzi.

Autor: Gabriela Kudláčová

 

Article Categories:
viem viac