mar 9, 2024
193 Views
Komentáre vypnuté na Ktoré snehové reťaze sú najlepšie?

Ktoré snehové reťaze sú najlepšie?

Written by

Ak sa chystáte jazdiť s autom na miesta, kde je vysoká pravdepodobnosť snehu a ľadu na vozovke, majte vždy po ruke snehové reťaze. Snehové reťaze zvyšujú priľnavosť pneumatík a zabraňujú ich prešmyknutiu, čím sa starajú o bezpečnosť jazdy. Aké snehové reťaze si vybrať a ktoré sú najlepšie?

Typy snehových reťazí

Všetci motoristi vedia, že letné pneumatiky v zime sú čistý hazard. Avšak ani zimné pneumatiky nie vždy pomôžu a na pomoc im je treba dokúpiť snehové reťaze. Snehové reťaze sa dajú rozdeliť podľa materiálu, z ktorého sú vyrobené, podľa tvaru a hrúbky oka, podľa spôsobu montáže a podľa toho, na aké vozidlá sú určené. Napriek rôznym výhodám i nevýhodám všetkých typov reťazí, v účinnosti stále vyhrávajú kovové varianty. Ak jazdíte do hôr často, mali by ste investovať do kvalitných oceľových reťazí a nemusíte sa obávať šmyku a ani zapadnutia do snehu. Aké sú všetky možnosti v oblasti nákupu reťazí?

Oceľové snehové reťaze

Kovové snehové reťaze sú najtradičnejším a najrozšírenejším typom snehových reťazí. Sú vyrobené z oceľových ôk, ktoré sa prepletajú a tvoria sieť. Sieť sa rôznymi spôsobmi inštaluje okolo pneumatiky. Oceľové snehové reťaze poskytujú vynikajúcu priľnavosť a odolnosť, no zároveň sú najťažšie, najhlučnejšie a najnáročnejšie na montáž. Tento typ reťazí sa dá použiť na väčšinu typov áut, ale treba dbať na to, aby boli správnej veľkosti a aby nepoškodili podvozok a karosériu.

Oceľové snehové reťaze sa delia podľa tvaru a hrúbky stopy. Najviac preferované sú šikmostopé reťaze pre ich najvyššiu účinnosť za akýchkoľvek zimných podmienok na cestách. Tento fakt potvrdili všetky testy pneumatík. Hrúbka oka sa pohybuje od 3 do 16 mm, pričom platí, že čím hrubšie oko, tým lepšia priľnavosť, ale aj väčšia hmotnosť a hlučnosť. Kovové snehové reťaze sú istotou nielen z hľadiska bezpečnosti, ale tiež pravidiel cestnej premávky stanovených na Slovensku i v zahraničí.

Textilné snehové reťaze

Textilné reťaze len o krok zaostávajú za kovovými. Ich zloženie tvorí textília alebo špeciálny plast. Textilné snehové reťaze sa na kolesá navliekajú podobne ako ponožka. Napriek tomu, že ide o tenkú vrstvu ochrany, reťaze zabránia prešmyknutiu kolies na ľade i na ujazdenom snehu. Textilné snehové reťaze sú ľahké, tiché, jednoduché na montáž a neškodia podvozku, ani karosérii. Na druhej strane sa však rýchlo opotrebúvajú, nie sú vhodné na dlhšie jazdy a do veľmi hlbokého snehu. Textilné snehové reťaze sa dajú použiť na väčšinu typov áut, ale treba dbať na to, aby boli správnej veľkosti.

Plastové snehové reťaze

Plastové snehové reťaze sú najnovším typom reťazí. Skladajú sa z plastových článkov, ktoré sa upevňujú na pneumatiku pomocou gumičiek alebo háčikov. Plastové snehové reťaze sú ľahké, tiché, jednoduché na montáž a neškodia podvozku ani karosérii. Plastové snehové reťaze poskytujú dobrú priľnavosť. Nie sú však tak odolné ako oceľové. Plastové snehové reťaze sa dajú použiť na väčšinu typov áut.

Autor: Gabriela Kudláčová

 

Article Categories:
viem viac