dec 19, 2020
921 Views
Komentáre vypnuté na Vyhnite sa nehode na motorke

Vyhnite sa nehode na motorke

Written by

Bohužiaľ ani tí najskúsenejší motorkári sa nemusia vyhnúť nehode. Jazda na motorke je adrenalínová záležitosť a niekedy z vlastnej alebo cudzej nepozornosti končí tragicky. Preto by ste sa mali nehode na motorke snažiť vyhnúť a riadiť sa istými pravidlami jazdy. Samozrejmosťou je dodržiavanie zákonov o cestnej premávke a nosenie ochranných prvkov.

Pravidlá bezpečnej jazdy

Základom bezpečnej jazdy na motorke je kvalitné oblečenie. Kožené moto bundy, kombinézy, ochranné prilby, chrániče na chrbát, lakte a kolená či kožené rukavice na motorku by mal vlastniť každý motorkár. Všetky vymenované veci ochránia najviac exponované mieste pri páde alebo kolízii. Na motorke jazdite opatrne. Vieme, že silný stroj zvádza jazdca k vyššej rýchlosti, ale práve tá je častou príčinou nehôd. Spomaliť by ste mali hlavne v zákrutách a neprehľadnom teréne. Pri veľkej rýchlosti ste navyše veľmi ťažko viditeľný. Ostatní účastníci cestnej premávky vás nemusia včas zbadať a nezabránia kolízii. Počas rýchlej jazdy nemáte šancu včas zabrzdiť. Myslite vopred na dĺžku brzdnej dráhy, pretože prudké zabrzdenie by znamenalo váš pád. Venujte pravidelne čas údržbe svojej motorky, brzdného systému a kontrolujte pneumatiky. Nezabudnite ani na kontrolu oblečenia a chráničov. Ak spozorujte na chráničoch poškodenia, kúpte si nové. Veľký výber moto oblečenia a doplnkov pre motorkárov vám ponúka e-shop inSPORTline.

Príčiny nehôd motorkárov

Na cestách nejazdia len skúsení motorkári, ale aj začiatočníci, ktorí často preceňujú svoje schopnosti. Nemajú najazdených dostatok kilometrov a napriek tomu robia počas jazdy krkolomné manévre v plnej rýchlosti. Pri jazde musíte mať odhad rýchlosti a vzdialenosti. To sa dá naučiť jedine pri bezpečnej jazde a dlhej praxi. Musíte poznať aj svoj stroj. Ťažšie motorky sa komplikovanejšie ovládajú. Napriek tomu, že niektorí motorkári dodržujú všetko, čo je potreba, nehody sa stávajú. Často sú fatálne. Najčastejšou príčinou nehôd na motorke je neprispôsobenie rýchlosti stavu vozovky v zákrutách a kopcoch. Tak ako vodiči automobilov, motorkári taktiež pred jazdou konzumujú alkohol alebo návykové látky. Tieto neduhy sú druhou najčastejšou príčinou nehôd motoriek. Čo sa miesta nehôd týka najviac sa ich stáva mimo mesta, na križovatkách a v ostrých zákrutách. Zväčša prichádza k čelnému nárazu s vozidlom alebo k pádu z motorky, pri ktorej si jazdci porania hlavne horné a dolné končatiny. Vidieť motorkára po páde či havárii nie je pekný pohľad. Preto jazdite bezpečne a vždy myslite nielen na seba, ale aj na ostatných ľudí na cestách.

 

Article Categories:
Ako na to · Ako na zdravie a krásu