nov 8, 2021
495 Views
Komentáre vypnuté na Vyberte si správne medzi pracovnými štvorkolkami

Vyberte si správne medzi pracovnými štvorkolkami

Written by

Kúpiť si na menšiu farmu traktor je úplne zbytočné. Všetku prácu, ktorú zvládne traktor, zvládne tiež štvorkolka. Oproti traktoru má štvorkolka jednu výhodu navyše. Po práci sa zmení na vozidlo, s ktorým zažijete v lese zábavu a adrenalín. O tejto výhode by sme na vašom mieste manželke radšej nehovorili.

Na farme nenahraditeľná, v teréne zábavná

Na cestách i mimo nich ste už iste mali možnosť vidieť štvorkolku. Vo väčšine prípadov ide o športový model, pretože úžitkové typy nájdete skôr na farme alebo v lese. Neznamená to, že s pracovnou štvorkolkou nemôžete jazdiť po ceste. Vždy si overte či je štvorkolka homologizovaná na jazdu po pozemnej komunikácii a akou rýchlosťou dokáže jazdiť. Na diaľnicu smie len štvorkolka, ktorá dosiahne minimálnu rýchlosť 80 km/h. Keď si ku štvorkolke zaobstaráte poznávacie značky a poistíte ju, môžete ju riadiť kdekoľvek. Dokonca aj po snehu. Stačí, aby ste si dokúpili ku štvorkolkám snehové pásy a zmenia sa na snežné skútre Lynx. Pozor na to, aby ste mali štvorkolku vždy poistenú a nechýbali vám ochranné doplnky – prilba a okuliare. Štvorkolka sa v mnohom podobá na motorku, preto vám odporúčame dokúpiť tiež minimálne chránič chrbta. Tieto pravidlá neplatia pre úžitkovú štvorkolku, ktorú budete využívať na prácu v záhrade či na poli.

Typy pracovných štvorkoliek

Prakticky všetky typy pracovných štvorkoliek vám na farme maximálne poslúžia. K štvorkolkám navyše môžete dokúpiť rôzne poľnohospodárske pomôcky, vďaka ktorým sa štvorkolka zmení na kosačku, posypový stroj alebo odhŕňač snehu. Základným typom pracovnej štvorkolky je ATV. ATV je možné zakúpiť s pohonom len na zadné kolesá alebo ako variant 4×4. Ak sa rozhodnete pre výkonnejší stroj, dokáže na farme robiť naozaj ťažkú prácu a odviesť obrovský náklad. Podobne je na tom úžitková štvorkolka, ktorá spĺňa parametre ATV, ale sa líši konštrukciou – je robustnejšia a omnoho vyššia. Tieto vlastnosti sú zárukou toho, že si úžitková štvorkolka poradí s náročným terénom a dokonca so snehom. Je neúnavná pri práci i pri prevoze nákladu. Ak hľadáte stroj, ktorý bude prioritne slúžiť na prevážanie, kúpte si nákladnú štvorkolku. Tento model sa podobá na nákladné vozidlo a od ostatných štvorkoliek sa líši tým, že má volant namiesto riadidiel. Zároveň disponuje kabínou pre jazdca a spolujazdca.

 

 

 

Article Tags:
·
Article Categories:
Ako na to