apr 5, 2022
438 Views
Komentáre vypnuté na Vedeli ste, že?…Snehové reťaze sa dajú použiť aj mimo zimných mesiacov

Vedeli ste, že?…Snehové reťaze sa dajú použiť aj mimo zimných mesiacov

Written by

Niektoré pomôcky motoristi využívajú denne, niektoré len počas istých ročných období a sú motoristi, ktorí na všetko kašlú a jazdia na vabank. Medzi zimné pomôcky používané zodpovednými šoférmi patria snehové reťaze. Uvedomelí motoristi vedia, že bez reťazí by nemali do hôr ísť. A nielen do hôr. Snehové reťaze sa vám zídu počas každého zasneženého dňa a dokonca aj mimo zimných mesiacov.

Kedy jazdu bez snehových reťazí skrátka nezvládnete

Nemyslite si, že silný motor, veľké kolesá alebo nové zimné pneumatiky sú zárukou, že v zime prejdete akýmkoľvek úsekom. Svoje by o tom vedeli rozprávať šoféri nákladných vozidiel alebo machri dupajúci na plyn svojho SUV, ktorí skončili v záveji. Bez snehových reťazí si neporadíte v horách, horských priesmykoch a dokonca aj v nížinách počas snehovej fujavice. Bez snehových reťazí nesmú jazdiť ani šoféri autobusov, kamiónov či ťažkej techniky. Každý z uvedených motoristov by mal mať v zime v kufri hodené snehové reťaze. Kúpiť si snehové reťaze na dodávky alebo reťaze na SUV 4×4 je stávkou na istotu, že nezostanete hodiny trčať pod kopcom alebo neskončíte v priekope mimo obce. Toto si uvedomuje len málo šoférov. Jediné, čo ich presvedčí, aby si snehové reťaze na hnaciu nápravu nasadili, je príkazová dopravná značka Použiť protisklzové reťaze. Je to skrátka tak, že jedine zákon a hrozba pokuty je to, čo väčšina motoristov akceptuje. A to je veľká škoda, pretože reťaze vskutku pomáhajú.

Prejazd lesom so snehovými reťazami je hračkou

Je jasné, že väčšina z vás jazdí hlavne po spevnených vozovkách. Na takýchto cestách potrebujete snehové reťaze len v zime. Existujú však šoféri, ktorí sa často ocitnú v lese. Ide napríklad o poľovníkov alebo majiteľov horských chát. Predovšetkým na jar a jeseň bývajú cesty k chatám alebo polia poriadne zabahnené. Zaboriť sa do bahna a nemôcť z neho vyjsť nie je nič príjemné. Preto vám aj v tejto situácii odporúčame so sebou voziť kovové snehové reťaze. Vďaka nim budú mať kolesá záber na každom podloží. Využiteľnosť snehových reťazí mimo zimy pochopili traktoristi, šoféri nákladných vozidiel a dokonca aj jazdci na štvorkolkách. Bahno totiž dokáže byť rovnako zradné ako snehom pokryté cesty.

 

 

 

 

Article Categories:
Ako na to