máj 12, 2021
466 Views
Komentáre vypnuté na Úradnícky maratón. Čo všetko vás čaká po presťahovaní

Úradnícky maratón. Čo všetko vás čaká po presťahovaní

Written by

Konečne v novom. Radosť z nového bývania sa často zmení na zúfalstvo, keď postupne zistíte, čo všetko je potrebné vybaviť ohľadom nových dokumentov. Aby vás behanie a nečakané formality neprekvapili, spoločne si prejdeme základné body úradníckeho maratónu po presťahovaní.

Sťahovanie bolo ako med lízať

Rozumní ľudia vedia, že využiť služby sťahovacej firmy je najlepším spôsobom ako neprísť o nervy a niekedy aj o peniaze. Veľa o tejto téme by vám vedeli povedať klienti, ktorí využili služby sťahovanie Bratislava Easy. Viete si predstaviť, že títo klienti sa nemuseli dokonca ani zbaliť? Easy ako doplnkovú službu poskytuje kompletné balenie vybavenia. Okrem toho sa postarajú o odvoz starého nábytku, búracie práce, prenajmú vám vozidlo alebo baliaci materiál. Sťahovanie Bratislava Easy ponúka naozaj pohodové sťahovanie. Škoda, že za vás nepobehajú aj úrady. Bohužiaľ túto nepríjemnú činnosť budete musieť zvládnuť sami.

Prvé úrady, ktoré musíte navštíviť

V prvom rade je potrebné si nahlásiť nové trvalé bydlisko buď v obci alebo na mestskom úrade. S potvrdením o trvalom pobyte a so starým občianskym preukazom môžete rovno utekať na políciu, kde údaje zmeníte a vybavíte si nový preukaz. Túto procedúru by ste mali absolvovať do 30 dní od zmeny trvalého pobytu. Keď už ste na polícii a presťahovali ste sa do iného okresu, máte povinnosť do 15 dní požiadať o nové evidenčné číslo. Na mestskom úrade musíte nahlásiť taktiež povinnosť platiť daň z nehnuteľnosti. Samozrejme len v prípade, keď ste sa nasťahovali do vlastného a nie prenajatého bytu či domu. A ako posledné na mestskom úrade sa nahlásite na oddelení poplatkov za odvoz komunálneho odpadu.

Na tieto úrady sa často zabúda

Veľa ľudí zabúda po presťahovaní sa na nahlásenie zmeny bydliska v zdravotnej poisťovni, prípadne aj sociálnej, ak ide o podnikateľa. V prípade zamestnanca za vás tento úkon spraví zamestnávateľ, ktorého musíte informovať do jedného týždňa. Nezabudnite ani na nahlásenie nového bydliska u mobilného operátora, v komerčnej poisťovni alebo v obchodných reťazcoch, v ktorých využívate vernostné programy. V opačnom prípade sa všetky oznámenia, faktúry či výhody stratia na pošte.

Kde to budete mať jednoduchšie

Prehlásenie platby za elektrinu môžete spraviť aj telefonicky. Podobne je to i s koncesionárskymi poplatkami. Platby za plyn a prepis odberného miesta je potrebné uskutočniť na pobočke zákazníckeho centra plynárenskej spoločnosti. Nezabudnite ani na banku, ktorá by sa o zmene vášho bydliska mala tiež dozvedieť. Samozrejme, že časom sa iste nájdu ďalšie úrady a inštitúcie, v ktorých by radi o vašej novej adrese vedeli. Najdôležitejšie úrady sme s vami prebehli a dúfame, že všetko vybavíte bez ujmy na psychickom zdraví.

 

 

 

Article Categories:
Ako na to