mar 18, 2022
316 Views
Komentáre vypnuté na Tapetovanie – ako na to

Tapetovanie – ako na to

Written by

Zmeniť interiér môžete nie len novým nábytkom, novými doplnkami ale aj tapetami. Či sa už rozhodnete vytapetovať jednu stenu alebo celú miestnosť môžete zmeniť jej charakter. Z inak bežnej izby sa behom pár hodín môže stať elegantná, veselá a farebná miestnosť.

Príprava na tapetovanie

Skôr ako začnete s lepením tapiet mali by ste si pripraviť stenu. Je potrebné odstrániť staré tapetynerovnosti v paneli vyrovnať. Staré tapety odstránite jednoduchšie ak použijete prepichovací valček. Následne pretrite tapety vodou, v ktorej ste rozriedili odstraňovač tapiet a odstráňte ich.

Odmontujte všetky vypínače a elektrické zásuvky. Skôr ako sa do toho pustíte nezabudnite vypnúť elektrický prúd.

Tapetovanie

Dobré je naniesť pred samotným lepením na stenu aj penetračný náter. Zároveň s ním aj lepšie zrovnáte stena. Pokiaľ sa penetračný náter vsiakne môžete si pripraviť lepidlo a nastrihať tapety.Lepidlo na tapety rozrieďte podľa návodu a nastrihajte si pásy tapiet. Je dobré ak je každý pás o cca 10 cm väčší. Všetky prečnievajúce časti odrežete až keď prilepíte tapetu na stenu.

Ak ste si zakúpili vliesové tapety nanášajte lepidlo na stenu a následne na ňu nalepte tapetu.  Hneď ako je tapeta na stene handrou ju uhlaďte a pritlačte na stenu. Ťahy veďte od stredu tapety k okrajom. Najlepšie tak vytlačíte všetky vzduchové bublinky. Na koniec odstráňte prečnievajúce časti tapety.

Dobré rady

Lepidlo na stenu nanášajte vždy len na jeden pás. Ak by ste ho naniesli na väčšiu plochu môže vyschnúť.

Postupujte takto až kým nebudete mať nalepenú tapetu na celej stene, alebo v miestnosti. Pokiaľ máte tapety so vzorom dbajte na to aby vzory na seba nadväzovali.

Otvory na vypínače a el. zásuvky prelepte tapetami. Následne ich rozstrihnite nožnicami, odstráňte nadbytočné tapety a pripevnite zásuvky a vypínače.

Vliesové tapety môžete nalepiť na akýkoľvek povrch. Môžete ich nalepiť aj na strop. Bude to síce trochu náročnejšie ale výsledok bude určite stáť za to.

Vhodné tapety nájdete v každom špecializovanom obchod alebo na internete v e-shopoch. Široký výber tapiet nájdete na interie.sk. Pri ich kúpe si ale dobre všímajte výrobné číslo série. Len tak sa vyhnete farebným odchýlkam medzi jednotlivými rolkami.

Tapetovanie nie je náročné a s trochou zručnosti ho zvládne každý z nás. Držte sa overených postupov a behom pár hodín môžete zmeniť každú miestnosť.

Article Tags:
Article Categories:
Ako na to