mar 27, 2017
1301 Views
Komentáre vypnuté na Sprievodca výberom lyžiarskych nohavíc

Sprievodca výberom lyžiarskych nohavíc

Written by

Ak túžite po pohodlných a funkčných nohaviciach určených na zimné športy, oplatí sa staviť na kvalitu. Práve z tohto dôvodu je najlepšie nakupovať lyžiarsku výstroj „mimo sezóny“, kedy nás predajcovia lákajú na výrazné zľavy a lákavé ceny, ktorým jednoducho nemožno odolať! Ak ste už ukončili tohtoročnú lyžiarsku sezónu a využili ste služby, ktoré poskytuje servis lyží, pripravte sa na najbližšiu zimu a vyberte si kvalitnú výstroj, bez ktorej sa jednoducho nezaobídete!

Vlastnosti funkčného materiálu

Sneh a chlad samozrejme k zimnému športovaniu patria, ale to v žiadnom prípade neznamená, že by ste počas lyžovania, bežkovania či snowboardovania museli mrznúť či byť premočení. Preto sa v prípade športového oblečenia používajú funkčné materiály, ktoré by mali byť súčasťou nohavíc, ale i ostatného oblečenia a doplnkov určených na lyžovanie! Aké vlastnosti by mal mať teda funkčný materiál?

Pri bežnom športovaní postačia hodnoty vodného stĺpca 5000 až 8000 mm. Výborným materiálom na povrch dámskych či pánskych nohavíc je stopercentný nylon, ktorý je už na pohľad hladký, pružný a pri páde vám pomôže okamžite zastaviť. Lyžiarske nohavice musia byť pochopiteľne maximálne odolné, priedušné a určitým spôsobom ľahké, aby vás nezaťažovali či akýmkoľvek iným spôsobom počas jazdy, ale i chôdze neobmedzovali. Výhodou teda je, že váha nohavíc už nebýva taká vysoká ako kedysi, no ak si chcete užiť zimné športovanie skutočne naplno, siahnite po takých, ktoré budú mať najnižšiu hmotnosť, pričom budú zachované vlastnosti, ktoré sme si vysvetlili. Ďalej je možné vybrať si nohavice, ktoré budú elastické a obtiahnuté na telo alebo také, ktoré budú skôr voľnejšieho strihu. Väčšina ľudí uprednostňuje skôr voľnejšie strihy, keďže umožňujú lepšiu pohyblivosť, no treba si uvedomiť, že aj tento typ nohavíc je tesnejší, keďže musia taktiež udržiavať teplo a chrániť pred premoknutím.

Na záver si zhrnieme, aké vlastnosti by mali mať každé kvalitné lyžiarske nohavice:

  • Nepremokavosť vrchného materiálu;
  • priedušnosť;
  • odolnosť voči vetru;
  • výborná tepelná izolácia;
  • nízka hmotnosť.

 

Article Categories:
Ako na to