dec 11, 2017
1431 Views
Komentáre vypnuté na Sauna u vás doma

Sauna u vás doma

Written by

Mali ste už niekedy možnosť vyskúšať si saunu? Kto ten pocit raz zažil, pravdepodobne si ho bude chcieť zopakovať. Niektorí sa ale stále hanbia potiť v spoločnosti cudzích. Domáci wellness v súčasnosti nie je nijakou raritou, tak prečo si nezaobstarať vlastnú saunu, bez zvedavých pohľadov druhých?

Pozitívne účinky saunovania

O blahodarných účinkoch sauny ste už isto počuli. Ak vás neláka dusiť sa v malej prehriatej búdke, treba sa popozerať po takých druhoch sáun, ktoré majú pozitívny vplyv na naše zdravie aj za nižšej teploty. Samozrejme, nie všetkým ľuďom tento druh wellnessu vyhovuje po zdravotnej stránke. Pacientom s vysokým krvným tlakom, deťom alebo tehotným ženám odborníci relax v saune neodporúčajú, rovnako tak ani deťom do šiestich rokov. Skôr, ako do sauny vstúpite, je preto dobré si zistiť, či to nebude mať na vaše zdravie úplne opačný vplyv, než ste sa domnievali.

Tým, že sa naše telá počas pobytu v saune prehrievajú, sa cez pokožku začnú vylučovať škodlivé látky. Urýchlia sa nielen metabolické procesy, ale i krvný obeh. Častá návšteva sauny sa postará o dobrú obranyschopnosť a zmierni svalové napätie. Je dôležité poznať zásady správneho saunovania. Nestačí, ak sa na päť minút zatvoríte do sauny a potom sa osprchujete. Dôležité je dopriať si okrem toho aj ochladzovací kúpeľ, ktorý účinky sauny ešte viac posilní. Do bazéna alebo kade so studenou vodou je vhodné vstúpiť pozvoľna, aby telo neutrpelo šok. Ak sa vo vode nebudete pohybovať, priestor okolo vás sa rýchlejšie zohreje. Potom, čo sa po pocite príjemného tepla opäť dostaví chlad, môžete studenú vodu opustiť a o dvadsať minút celý proces saunovania zopakovať dva- až trikrát. Keďže sa z tela odparí veľa tekutín, je potrebné si ich po pobyte v saune poctivo doplniť, najlepšie čistou vodou.

Domáci wellness pre náročných

Kto si chce svoje zdravie posilniť saunovaním priamo u seba doma, vyberá si spomedzi produktov, ktoré sa môžu právom nazývať profesionálnymi wellness centrami. Existujú napríklad také domáce sauny, ktorých súčasťou sú aj turecké kúpele a emočné sprchy, a vyzerajú skutočne božsky. Kombinácia dreva, chrómu a skla je moderná a potešuje oči. Tento typ sáun je neprekonateľný aj v tom, že si podľa aktuálnej chuti zvolíte, či sa chcete vypotiť v biosaune, vo fínskej alebo v rímskej saune, nemusíte si teda domov zaobstarávať hneď tri sauny a zapratať nimi celú relaxačnú miestnosť. Po saunovaní si v domácom wellnesse ešte môžete dopriať teplý kúpeľ, parný kúpeľ hammam, ktorý zlepší krvný obeh a prečistí pokožku, alebo kúpeľ caldarium, ktorý je horúci a kombinuje sa s vôňou éterických olejov. V domácej saune vás razom opustia všetky zlé myšlienky a starosti, rovnako ako škodliviny vášho tela. Vychutnávate si ju osamote alebo s vašimi blízkymi, kedykoľvek sa vám zachce. Nemusíte čakať v poradovníku ani sa báť, aké mikroorganizmy sa na vás zasa nalepia. Doma máte totiž najväčšiu istotu, že hygiena sauny, sprchy a kúpeľov bude taká, o akú sa postaráte.

 

Article Categories:
Nezaradené