okt 12, 2020
762 Views
Komentáre vypnuté na Pripravte sa na zimu s novými snehovými reťazami

Pripravte sa na zimu s novými snehovými reťazami

Written by

Snehové reťaze nie sú určené len pre motoristov žijúcich vo vysokohorských podmienkach, ale chýbať by nemali v žiadnom vozidle, dokonca ani ak máte SUV Opel Crossland. Bez nich sa človek môže dostať do nepríjemných problémov alebo dokonca byť aj súčasťou nehody.

Sú povinnou súčasťou zimnej výbavy

Zima v našich zemepisných šírkach sa nezadržateľne blíži a väčšina motoristov rozmýšľa nad kúpou pneumatík a  snehových reťazí. Nechávať si to na poslednú chvíľu nie je to najlepšie riešenie, pretože chladné počasie a sneh nás môžu prekvapiť doslova zo dňa na deň. Najmä vo vyššie položených miestach, by mali byť vodiči neustále pripravení a k dispozícii by mali mať nielen kvalitné zimné pneumatiky, ale aj snehové reťaze. Ak nechcete počuť, ako hlásia v dopravnom servise, že ste sa ocitli mimo vozovky kvôli nepriaznivému počasiu, myslite na výbavu včas. Práve reťaze sú jej neoddeliteľnou zimnou súčasťou, bez ktorej by ste sa od určitého dátumu nemali nikam pohnúť. Možno ste si povedali, že tento rok budete mať úplne nové a kvalitné pneumatiky, pri ktorých vám budú spomínané reťaze na nič. Pravda je ale taká, že tie vám budú stačiť len do mierne ťažkých podmienok a to napríklad pri prejazde mestom alebo medzi obcami.

Kedy a ako použiť reťaze?

Samotný fakt, že je vozovka pokrytá snehom ešte neznamená nevyhnutné nasadenie reťazí. Vhodné je ich použiť na cestách, kde je hrubšia snehová vrstva alebo ľad. Rovnako ich odborníci odporúčajú využívať v teréne, kde je potrebné prudšie klesať a stúpať, aby ste zabránili zbytočným komplikáciám. Ak ste s reťazami ešte nejazdili, tak je potrebné vedieť, že pri ich používaní platí obmedzená rýchlosť. Tá je nastavená rovnako a to na 50 km/h v prípade, že ide o reťaze na suv 4×4, úžitkové autá, ale aj o reťaze na dodávky. Pri stanovenej rýchlosti môže vodič dodržiavať bezpečnostné štandardy a rovnako dokáže omnoho lepšie predvídať nebezpečné situácie.

Ich použitie sa nehodí na snehom vyčistených cestách, ktoré už odhrnuli. V takomto prípade môžete poškodiť nielen pneumatiky, ale aj iné časti vozidla. Veľmi dobré je reťaze zložiť hneď po prejdení nebezpečného a zasneženého úseku, kde ich už potrebovať nebudete.

S výberom tohto sortimentu je to podobné, ako s výberom pneumatík. Musia dokonale zapadnúť k autu a kolesám, preto je nevyhnutné riadiť sa jasne stanovenými kritériami. Potrebné technické údaje nájdete v technickom preukaze alebo aj na bočniciach pneumatík. Na trhu nájdeme nielen rôzne druhy reťazí, ale aj univerzálne, ktoré je možné nasadiť na viacero modelov pneumatík. Rovnako, ako parametre výrobku, je dôležitá aj kvalita a preto neodporúčame kúpu u pochybných predajcov. Niektoré reťaze totiž dokážu urobiť viac škody ako úžitku, čo určite nepotrebujete.

 

Article Categories:
Ako na to