sep 24, 2022
277 Views
Komentáre vypnuté na Príprava dreva na kúrenie. Praktickí pomocníci, ktorí nesmú chýbať vo vašej výbave

Príprava dreva na kúrenie. Praktickí pomocníci, ktorí nesmú chýbať vo vašej výbave

Written by

Slnečník, ležadlo a chladený drink na pláži pomaly, ale isto vystrieda teplá deka a obľúbená kniha či televízny seriál, ktorým si budeme krátiť dlhé zimné večery. To, koľko vrstiev oblečenia budete pod dekou skrývať, závisí od prípravy na zimnú vykurovaciu sezónu. Pripraveným šťastie praje a tým najšikovnejším už prvé chladné noci spríjemňuje praskot tlejúcich polienok v kozube. Ak patríte k skupine ľudí, ktorých príprava dreva na zimu ešte len čaká, nezúfajte. S tou správnou výbavou bude jesenná brigáda hračka.

Ostrý zúbok

Kopa dovezeného dreva pred vaším domom môže na prvý pohľad vyzerať desivo. Ak ste však dobre vyzbrojený, nemáte sa čoho báť. Či už k práci využívate cirkulár, motorovú pílu alebo vás uchvátila tichá aku reťazová píla, jedno platí pre všetky. Bez ostrých zubov vášho náradia bude práca utrpením a vás bude čakať naozaj náročný deň. Nepríjemným prekvapením by tiež bolo zistenie, že píla z neznámeho dôvodu od minulej sezóny nefunguje. Ešte pred dovezením dreva si preto pílu skontrolujte a v prípade potreby rovno zrepasujte.

Rozhodujúci úder

Prvú fázu pílenia máte za sebou. Bohužiaľ, tá náročnejšia časť je ešte stále pred vami. Napílené drevo treba naštiepať na klátiky. Tie sa ľahšie zmestia do krbu a zároveň drevo v takomto stave lepšie preschne. Ak ste si dopriali poriadne výdatné raňajky, tak si môžete trúfnuť polená štiepať aj ručnou štiepačkou.

V prípade, že sa na to necítite, riešenie vám môže ponúknuť automatická štiepačka. Tú si môžete prenajať alebo, v závislosti od pravidelnosti využívania, množstva chystaného dreva a dostatku voľných finančných prostriedkov, aj kúpiť.

Hlavne v suchu

Po namáhavej časti práce vás čaká ešte jedna logistická úloha – nájsť pre vaše palivové drevo vhodné miesto. Podstatné je, aby zostalo počas skladovania v suchu a bolo vždy poruke. V prípade, že na drevo nemáte vyhradenú miestnosť, zoženiete v súčasnosti na trhu skladacie prístrešky, kam ho môžete počas zimy uložiť. Dôležité je, aby ste otázku skladovania mali ujasnenú ešte predtým, ako sa ocitnete pred kopou naštiepaného dreva.

Pomocníci, bez ktorých sa nezaobídete

Ak sa úschovňa alebo prístrešok nachádzajú mimo domu, kvalitnú tašku na drevo určite zužitkujete. Myslite na to, aby sa do nej zmestilo dostatočné množstvo klátikov a zároveň by mala uniesť celkovú hmotnosť naloženého nákladu.

Vysávač krbu je zase ideálnou voľbou, ak sa chcete vyhnúť prašnému prostrediu, ktoré vzniká pri manuálnom odstraňovaní popola z krbu. Neodmysliteľnou súčasťou príjemných chvíľ pri praskajúcom dreve sú aj kvalitné nehorľavé rukavice, ktoré vás ochránia pred nepríjemnými popáleninami.

Myslite na bezpečnosť

Na bezpečnosť myslite počas celej prípravy dreva na vykurovaciu sezónu. Pri pílení a štiepaní by ste mali mať vhodné ochranné prostriedky a odev. Nesmie chýbať chránič sluchu a zraku, či kvalitné rukavice chrániace prsty pred bolestivými odreninami a zadretými trieskami. Odolný odev vás zase ochráni pred chladnými jesenným vetrom. Takto vybavený do boja zvládnete prípravu palivového dreva na zimu bez najmenšieho problému.

Zdroj: pexels.com

Article Categories:
Nezaradené