jún 30, 2016
1508 Views
Komentáre vypnuté na Prihláška na vysokú na poslednú chvíľu: Ako si vybrať správnu školu?

Prihláška na vysokú na poslednú chvíľu: Ako si vybrať správnu školu?

Written by

Niektorí vedia odjakživa, čo chcú a idú si za tým hlava-nehlava. No nájdu sa medzi nami aj takí, ktorí celkom presne nevedia, čo so životom. Možno by aj išli študovať, ale kam?

Aj Vy sa zásadne rozhodujete na poslednú chvíľu? A výber vysokej a odoslanie prihlášky nie je v tomto smere výnimkou? Podľa čoho sa teda rozhodnúť, keď stále váhate a čas sa kráti?

Zopár rád, čo zvážiť a ako na to…

 

  1. Skúste na to ísť netradične

Rodičia možno snívajú o tom, že z Vás bude renomovaný právnik či uznávaný lekár. To je pekné, ale… Vy si nedokážete predstaviť ani písanie bakalárskej práce (na diplomovky) na podobné témy, nieto ešte vykonávať reálnu prax v daných odboroch. Zrejme to teda nebude Vaša parketa. Navyše, v súčasnosti sa dostávajú čoraz viac do popredia iné pracovné sféry. Veľký záujem je najmä o  IT špecialistov či manažérov. Preto, ak Vás zaujíma práve toto, neváhajte a podajte si prihlášku na fakultu s obdobným zameraním. Nepochybujte o tom, že na správne zvolenej škole pre Vás nič nebude nezvládnuteľným problémom, aj náročná záverečná práca (na diplomovky) bude pre Vás malina, nehovoriac o perspektívach po škole.

 

  1. Šance na prijatie

Na populárne odbory sa hlásia tisícky študentov, pričom prijaté môže byť len malé percento z nich. Čo s tým zvyškom? Ak chcete predísť podobnej dileme, zistite si už vopred, aké sú Vaše šance na prijatie. Reálne a objektívne si zhodnoťte svoje vyhliadky a netlačte sa za každú cenu niekam, kde Vás aj tak nevezmú. Radšej si ponechajte pootvorené aj zadné dvierka a podajte si prihlášok viac, prípadne sa hláste na odbory ľahšie, pre prípad, že by Vás na ten Váš vysnívaný študijný smer predsa len neprijali.

 

  1. Pozor na školy, kde vezmú každého

Ale zasa, odtiaľ – potiaľ. Pozor na školy, kam vezmú každého a štúdium na nich je častokrát hotový holubník. Čo budete mať z takého štúdia? Niekde, kde ani úvod do seminárnej práce nedosahuje úroveň učiva stredných škôl, sa zrejme toho veľa nenaučíte. Nehovoriac o diplome z tejto vysokej.

Alebo naopak, jednoduché prijímačky vystrieda už od prvého semestra doslova teror, čoho cieľom bude veľmi dôsledne oddeliť zrno od pliev. Keď patríte do prvej skupinky, môžete ostať pokojní, ale čo ak sa ukáže, že na to nemáte?

Príliš ľahké alebo dokonca žiadne prijímacie skúšky môžu tiež vypovedať o nízkej úrovni danej školy.

 

Vyberajte s rozumom, rozhodnite sa správne. To, že Vám už neostáva veľa času predsa ešte nemusí znamenať, že musíte urobiť nesprávne rozhodnutie.
Autorské právo: alphaspirit / 123RF Reklamní fotografie

Article Categories:
Ako na to