jún 29, 2023
209 Views
Komentáre vypnuté na Najlepšie okná pre novostavbu. Zainvestujte do kvality a nepreplácajte na podpriemerných oknách

Najlepšie okná pre novostavbu. Zainvestujte do kvality a nepreplácajte na podpriemerných oknách

Written by

Postaviť si vlastný dom, to je sen väčšiny mladých ľudí. Vieme, že v dnešnej dobe nepatrí nákup stavebných pozemkov a materiálu k lacným záležitostiam a istá dávka stresu je na mieste. Ak však ide o nákup dverí a okien do novostavby, určite treba voliť moderné odolné materiály s nadčasovým dizajnom, ktoré budú funkčné a esteticky dokonalé dnes aj o pár rokov.

Šetrite na správnych miestach

S vervou do toho! Ak budujete novostavbu, váš prvý a možno aj posledný dom v živote, napriek tomu treba ostať nohami pevne na zemi. Mohlo by vás to zvádzať k nákupu extrémne drahej keramiky do kúpeľne, k luxusným dreveným podlahám alebo nábytku, ktorý vyzerá ako z inej dimenzie, avšak základom vášho komfortu aj tak vždy budú kvalitné okná a dvere.

Každá stavba má niekoľko otvorov, ktoré zabezpečujú prúdenie prirodzeného svetla zvonka a takisto aj prúdenie vzduchu v domácnosti. Ak tieto otvory nevyplníte kvalitnými materiálmi, v chladnom období začne cez tieto otvory fučať alebo budú nebodaj zatekať, zatiaľ čo v lete si nebudete vedieť vychutnať optimálnu klímu.

Rýchlo sa tľapnete po čele, že ste si zvolili lacnejšie varianty okien a na úkor funkčnosti. Nijaké dizajnové kúsky v domácnosti nie sú také dôležité ako kvalitné okná.

Tepelná a zvuková izolácia je nevyhnutnosť

Každá novostavba má určené normy, aké musí spĺňať, aby mohla byť skolaudovaná. Týka sa to aj tepelnej izolácie. Tá sa bez kvalitných okien nedá ani predstaviť. Nejde len o zateplenie fasády či strechy, nároky sú kladené aj na výplň otvorov.

V dobe, keď sa veľa diskutuje o energetickej účinnosti a vytvorení riešení, ktoré domácnostiam umožnia ušetriť na energiách, a zároveň im pridajú na hodnote a estetickej dokonalosti, sme tlačení k múdrym rozhodnutiam.

Ideálne je, ak si do novostavby vyberiete okná spĺňajúce normy pre pasívne stavby. Dnes už nie je dôležité, či majú vaše okná izolačné trojsklo. Podstatné je, aké majú izolačné trojsklo. Aj pár desatín sa postará o zvýšenie komfortu bývania a úsporu energií.

Okná do novostavby vyberajte aj s ohľadom na zvukovoizolačné vlastnosti. Možno v dobe, keď staviate, nie sú v okolí žiadne rušivé vplyvy, no časom sa tu môže začať čosi budovať alebo sa ocitnete po boku hlučných susedov, a tu už je dobrá izolácia namieste.

Esteticky príťažlivé okná s dlhou životnosťou

Výberu plastových alebo hliníkových okien do novostavby by ste mali venovať rovnakú pozornosť ako výberu farebného odtieňa omietky či obkladu. Okná majú harmonizovať so stavbou, ale takisto aj s vašimi požiadavkami na osvetlenie interiéru.

Už to nie je iba o robustnosti okenného rámu či farbe okien. Práve vďaka dobrému nadimenzovaniu okien vytvoríte v domove príjemnú atmosféru v akomkoľvek ročnom období. Svetlo je pre človeka rovnako dôležité ako pre rastliny.

Pri výbere okien do novostavby si premyslite ich veľkosť a rozloženie, s ohľadom na vaše zvyklosti či orientáciu stavby. Kvalitné okná sú spoľahlivé, odolné voči poveternostným vplyvom a ich životnosť sa odhaduje až na 30 rokov pri plastových oknách a 50 rokov pri hliníkových oknách!

Čo vás na nich ešte zaujme? V dobe, keď nás strašia správy o stave životného prostredia, oceníme, ak sa našou stavbou pričiníme o ekologicky prívetivé riešenia. Moderné okná sú plne recyklovateľné, a to iste poteší.

 

 

zdroj: freepik

 

 

Article Categories:
Ako na dom a zahradu