dec 7, 2023
212 Views
Komentáre vypnuté na Kedy snehové reťaze skutočne pomôžu?

Kedy snehové reťaze skutočne pomôžu?

Written by

Snehové reťaze sú veľmi dôležitým príslušenstvom v zimných mesiacoch, keď sa cesty premenia na klziská pokryté snehom a ľadom. S ich pomocou sa zvyšuje bezpečnosť a stabilita vozidla v náročných podmienkach. Kedy sú snehové reťaze skutočne neoceniteľným pomocníkom na cestách?

Aké modely a typy snehových reťazí existujú?

Pri výbere správnych snehových reťazí je dôležité zohľadniť typ vozidla a podmienok na ceste. Maximálny účinok nemajú všetky modely. Napríklad textilné reťaze sú účinné viac na ľade ako v snehu. Naopak kovové snehové reťaze dokážu pomôcť na zasneženej i zľadovatenej vozovke.

  • Klasické kovové reťaze sa skladajú z kovových článkov, ktoré sa obopínajú okolo pneumatík. Sú vhodné pre širokú škálu vozidiel od osobných automobilov až po nákladné alebo kamióny. Ich účinnosť sa líši v závislosti od vzoru stopy, kedy šikmostopé typy poskytujú najlepšiu ochranu proti šmyku i zapadnutiu v snehu. Pozor na to, že s nasadenými kovovými reťazami horšie reaguje snímač tlaku pneumatík a iné senzory vo vozidle.
  • Textilné reťaze sú vyrobené z odolných textilných materiálov, ktorých povrch zdrsnie po styku s vlhkou vozovkou. Sú veľmi skladné a ľahko sa na kolesá inštalujú. Textilné snehové reťaze sú ideálne pre vozidlá s obmedzeným priestorom v podbehu t.j. predovšetkým pre športové modely. Oplatia sa i šoférom, ktorí nepredpokladajú časté cestovanie do hôr. Pri výbere reťazí si všímajte certifikáty podobne ako označenie pneumatík pri kúpe nových pneumatík.
  • Veľmi špecifické, avšak cenovo náročné, sú automatické reťaze. Automatické reťaze sa aktivujú stlačením tlačidla z interiéru vozidla. Táto inovácia uľahčuje vodičom používanie reťazí bez toho, aby museli vystupovať z vozidla vo veľmi nepriaznivých poveternostných podmienkach.

V akých situáciách snehové reťaze pomáhajú?

Snehové reťaze umožňujú bezpečne prekonať zimné cesty a poskytujú záruku, že ste v bezpečí, keď sa vydávate na cestu do náročných horských podmienok. Snehové reťaze sú neoceniteľným nástrojom v rôznych situáciách, kedy sú vozovky pokryté snehom alebo ľadom.

Pri prechádzaní oblastí s hrubou vrstvou snehu sú reťaze schopné poskytnúť potrebnú trakciu a zabrániť vozidlu, aby v snehu uviazlo. V prípade námrazy alebo na klzkých povrchov sú reťaze skvelým prostriedkom na zvýšenie priľnavosti vozidla k ceste a minimalizáciu rizika šmyku. Vo svahovitých terénoch môžu byť reťaze kľúčovým prvkom pre bezpečný zjazd zo svahu, eliminujúc nebezpečenstvo nekontrolovateľného kĺzania. Vedeli ste, že snehové reťaze je možné použiť aj na klzkom bahne, v piesku alebo počas jazdy po štrkovom podloží? V podobných situáciách je dôležité, aby sa kolesá neprešmykovali a do sypkého či vlhkého podložia nezapadli.

Gabriela Kudláčová – senior copywriter

 

 

 

Article Categories:
viem viac