mar 29, 2023
168 Views
Komentáre vypnuté na Judikáty nás popchnú správnym smerom

Judikáty nás popchnú správnym smerom

Written by

Sú oblasti, ktorým rozumieme lepšie, ale aj také, v ktorých sa bez potrebnej literatúry strácame. Málokto si dobrovoľne listuje právne príručky a informuje sa, čo je v zákonoch nové. Keď však nemáme vo veciach prehľad, nič nás pred súdom neospravedlní. Preto je dobré mať vždy poruke také zdroje informácií, ktoré sa nás týkajú.

V rodine, v škole, v zamestnaní i medzi susedmi treba dodržiavať pravidlá

Organizovaný chaos právna oblasť nepozná, aj keď sa nám to niekedy tak zdá. Ak by neboli niekde jasne zadefinované naše práva a povinnosti, vo svete by sa diali veci! Zákony a iné právne pramene sú tu na to, aby sa predchádzalo chaosu v rôznych oblastiach nášho života. Máme tu Občiansky zákonník, Ústavu SR, Zákon o rodine, Zákon o sociálnom a zdravotnom poistení, Zákon o pôde, Zákonník práce a mnohé iné dôležité pramene, ktoré nám pomáhajú udržať poriadok v každom spoločenstve, v ktorom sa pohybujeme – či je to doma, alebo v zamestnaní.

Zákony sa dotýkajú aj konkrétnych pracovných činností – podnikania, účtovania, podávania daní a pod. Či aktuálne riešime nejaký problém, alebo mu chceme predísť, mali by sme mať konkrétne právne príručky vždy poruke. Avšak oveľa jednoduchšie ako listovať v reálnej knihe je zadať konkrétne kľúčové slová do online vyhľadávača judikátov a iných zdrojov týkajúcich sa práva, a weby nás už nasmerujú ku koreňu veci. Nikam nemusíme chodiť, problematiku si naštudujeme z pohodlia domova a venujeme jej toľko času, koľko potrebujeme. A navyše šetríme miestom v našej domácej knižnici.

Prečo si vyhľadať judikáty?

Judikáty sú platné súdne rozsudky. Aj vy sa môžete online cestou dopracovať k riešeniu problému, ktorý trápil iných ľudí, a dostať sa k relevantným prameňom. Judikáty vás presmerujú k tým správnym vyhláškam a zákonom, vďaka čomu nemusíte celé hodiny pátrať po informáciách z odboru, ktorý vám je cudzí. Judikáty vám tiež umožňujú vyhľadať overené právne informácie, a tak nie je nutné, aby ste svoj problém konzultovali ešte aj s advokátom a zbytočne za jeho služby platili. Ak stále dumáte, či ísť so svojím problémom až pred súd alebo nie, práve judikáty vám ukážu správnu cestu. V našom právnom systéme nie sú vnímané ako precedensy, ale sú dobrou vôdzkou pre rozhodovanie vyšších inštitúcií v konkrétnych prípadoch. Nenechajte rodinných členov ani svojich zamestnávateľov, aby s vami zametali. Zverte sa do rúk judikátom a začnite konať skôr, ako už bude úplne neskoro.

 

Article Categories:
viem viac