mar 29, 2023
182 Views
Komentáre vypnuté na 4 dôvody, prečo začať poriadne nosiť ochranné pomôcky v práci

4 dôvody, prečo začať poriadne nosiť ochranné pomôcky v práci

Written by

Ak pracujete v oblasti, kde musíte nosiť respirátor, chrániče sluchu či ochranné okuliare, o ich dôležitosti ste sa už iste napočúvali veľa. Napriek osvete sa v mnohých odvetviach stretávame s nezodpovedným prístupom k bezpečnostným rizikám. Hazard so bezpečnosťou si vyberá veľkú daň. Skoncujme s ním raz a navždy.

Je zaujímavé a šokujúce sledovať, ako viacerí pracovníci v stavebníctve či výrobnom priemysle po určitom čase prestanú brať vážne riziká, ktoré im dennodenne hrozia. Po niekoľkých rokoch rutinnej práce začnú mať pocit, že dokážu dobre predvídať, alebo len spohodlnejú a poctivé nosenie ochranných pomôcok zahodia za hlavu.

Vo firmách to vídať často. Príde nový pracovník a chráni sa od hlavy po päty. Na rukách má ochranné rukavice, nasadený respirátor, no starší kolegovia ho nosia zavesený na krku na štýl „len aby bolo”.

Bohužiaľ, bezpečnosť sa vie ľahko vymknúť spod kontroly. Dlhoročné skúsenosti nie sú ospravedlním nenosenia ochranných prostriedkov. Stačí chvíľa nepozornosti a človek môže mať namiesto piatich prstov štyri a k tomu kovovú pilinu v oku.

1.  Chcete niesť plnú zodpovednosť za úraz?

Každý pracovný úraz sa starostlivo prešetruje. Zisťuje sa, za akých okolností k nemu došlo a či zamestnávateľ i zamestnanec dodržali všetky bezpečnostné opatrenia. Darmo chce zamestnanec hodi vinu na stroj, ktorý mu pomliaždil ruku, ak sa nechránil rukavicami a vkladal ruky na nebezpečné miesta.

Ak zodpovedne nosíte ochranné pomôcky a riadite sa pravidlami BOZP, za prípadný úraz preberá zodpovednosť váš zamestnávateľ. Preto sa chráňte aj pri zdanlivo banálnej pracovnej úlohe.

4 dôvody, prečo začať poriadne nosiť ochranné pomôcky v práci

2.  Chcete mať dlhodobé následky?

Vo viacerých odvetviach sa používajú chemikálie, ktoré z dlhodobého hľadiska poškodzujú zdravie. Nestačí len chodiť na pravidelné lekárske prehliadky a spoliehať sa na zamestnávateľa.

Dôležité je nosiť vhodné pracovné odevy, ochranné rukavice, štíty, topánky a podobne. Každý sa sám musí pričiniť o to, aby mu škodlivé látky neublížili. Samozrejme, BOZP je o spolupráci. Musia sa snažiť zamestnanci i zamestnávatelia.

3.  Chcete byť viac produktívny a cítiť sa dobre?

Ochranné pomôcky prispievajú k tomu, aby práca bola efektívnejšia, kvalitnejšia a aby sa zamestnanci cítili lepšie. Vďaka adekvátnej ochrane sa môžu plne sústrediť na svoju prácu a príliš sa nezaoberať tým, ako sa vyhnúť ujme na zdraví.

Každý pracovník by mal byť poučený o rizikách, prevencii a všeobecných normách, vďaka ktorým sa na pracovisku nemusí cítiť ohrozene.

4.  A na záver – máte len jeden pár očí

Ochranné okuliare sú jednou z najdôležitejších ochranných pomôcok. Na zamestnancov striehnu chemikálie, prach, ostré častice a piliny, ktoré môžu poškodiť zrak. Vedeli ste, že v Amerike každoročne dôjde viac ako k 2 miliónom zranení očí? Viacerým z nich mohlo predísť jednoduché nasadenie ochranných okuliarov.

Kvalitné certifikované ochranné pracovné pomôcky si vyberiete na www.ardonsk.sk.

 

zdroj: freepik.com

 

 

Article Categories:
viem viac