dec 6, 2021
513 Views
Komentáre vypnuté na Čo dokážu snehové reťaze na traktoroch a ťažkej technike

Čo dokážu snehové reťaze na traktoroch a ťažkej technike

Written by

Zima na cestách so sebou prináša veľa rizík, ktoré sa dajú eliminovať bezpečnou jazdou alebo pomôckami. Každý skúsený šofér vie, že by mal so sebou voziť nielen lopatu a škrabku, ale tiež vyslobodzovacie pásy a snehové reťaze. Toto pravidlo platí aj pre traktory a ťažkú techniku. Veľké kolesá neznamenajú ochranu pred šmykom alebo zapadnutím. Viete, ako chránia a pomáhajú snehové reťaze na ťažkej technike?

Do hôr bez reťazí? Čisté bláznovstvo

Majitelia vozidiel, ktorí jazdia do hôr, vidia snehové reťaze na kolesách automobilov pomerne často. Preto ich nezaskočí, keď sa stretnú so silným vozidlom, ktoré používa reťaze na SUV 4×4. Pomerne často je vidieť s reťazami aj dodávky. Reťaze na dodávky chránia plne naložené vozidlo pred zapadnutím do záveja. Predsa len vyslobodzovanie takéhoto vozidla nie je hračka. Videli ste však na cestách traktory alebo inú ťažkú techniku, ktorá má na obrovských kolesách nasadené snehové reťaze? Možno sa vám to zdá absurdné, ale takáto technika sa musí dostať do veľmi neprístupných miest. Bez reťazí by výjazd po snehu nezvládla. Snehové reťaze využívajú napríklad cestári, ktorí sú v silne zasneženom území ako prví. Plne naložení posypovým materiálom musia mať istotu, že prejdú celým územím bez nehody. Zhrnutie je jasné, jazdiť do hôr bez reťazí s akýmkoľvek vozidlom je čisté bláznovstvo.

Ako fungujú snehové reťaze na ťažkú techniku

Snehové reťaze na ťažkú techniku sa vyrábajú z kvalitnej ocele. Obrovské oceľové oká pokrývajú celý behúň a bočnice. Napriek robustnosti sú tieto reťaze flexibilné. Flexibilita je dosiahnutá vďaka pohyblivým spojom jednotlivých ôk. Prepracovaný systém nie je len ochranou proti havárii, ale tiež ochranou pneumatiky pred poškodením. Snehové reťaze sa v súčasnosti vyrábajú na akúkoľvek ťažkú techniku, ničím nezvyčajným nie sú napríklad reťaze na nakladače. Tieto obrovské vozidlá potrebujú tak silné reťaze, že jednotlivé reťaze siete majú priemer vyše 2 cm.

Ako chránia snehové reťaze na ťažkej technike

Tak ako vy môžete zapadnúť do snehu s osobným automobilom, tak by mohli zapadnúť aj veľké vozidlá. V nedostupnom horskom teréne mimo spevnených komunikácii je riziko zapadnutia enormné. Zapadnutie hrozí nielen v zime, ale tiež na jar a jeseň, kedy je bahnisté podložie veľmi nestabilné. Preto sa reťaze v horách využívajú takmer po celý rok. A nejde len o samotné zapadnutie. Popadané konáre sú nebezpečné pre pneumatiky, ktorým hrozí prerezanie a iné poškodenia. Snehové reťaze sú v horách jedinečnou ochranou proti prepichnutiu pneumatík. Investícia do snehových reťazí sa vráti vďaka dlhšej životnosti pneumatík, nižším nákladom na opravy, vyššej efektivite a optimalizácii práce v neprístupnom teréne.

 

 

Article Categories:
Ako na to