júl 29, 2021
568 Views
Komentáre vypnuté na Blíži sa zber úrody, ste na to pripravení?

Blíži sa zber úrody, ste na to pripravení?

Written by

Konečne je tu čas, ktorý odmení vašu celoročnú snahu v záhadách a hospodárstvach. Zber úrody je pre každého hospodára takým konečným zúčtovaním a prináša pocit spokojnosti. Ale keďže aj tento druh práce je náročný na fyzické sily a čas, prinášame vám zopár dobre mienených rád, ako si tieto činnosti vychutnať a nenarobiť sa.

Traktory sú všestranní pomocníci

Naši predkovia museli veľmi tvrdo pracovať, aby zo zeme vyťažili maximum a postarali sa tak o svoju rodinu počas celého roka. Je pravda, že v tých časoch ešte neboli supermarkety, kde by si dokúpili nejakú chýbajúcu komoditu, takže sebestačnosť bola pre ich existenciu prvoradá. My dnes žijeme v dobe, keď nie sme na svojej vlastnej úrode závislí, avšak dopestovať si pre seba aspoň niečo, čo k životu potrebujeme, je povznášajúci a neopakovateľný pocit. Zároveň je to však dnes oveľa ľahšie a jednoduchšie, pretože výkonné stroje a traktory sú už dostupné pre väčšinu z nás.

Už dávno neplatí, traktor patrí len na veľké hospodárstva a farmy či družstvá. Z ich sily, výkonu a možností čerpá veľa menších roľníkov a hospodárov. Nie kvôli prestíži, ale preto, že traktor im šetrí čas a množstvo síl a energie. Tak ako rýchlo pomocou sejačky posadíte, tak rýchlo si pomocou paletizačných vidiel poradíte s balíkmi slamy či sena. Pokiaľ ste slamu nezväzovali, s naším obracačom vám určite nezhnije na poli a rovnomerne sa vám vysuší. Ani hnojenie či príprava pôdy nebola nikdy ľahšia a efektívnejšia. Skutočne stačí len pár kúskov príslušenstva a môžete hospodáriť aj vo veľkom.

Keď príde čas na zber zemiakov, je tu pásový vyorávač

Blíži sa zber úrody, ste na to pripravení?Ako na tom boli s pestovaním a zberom zemiakov minulé generácie? Najprv treba podotknúť, že zemiaky boli kedysi na stole oveľa častejšie, než je to dnes. Tento „slovenský chlieb“ slúžil ako hlavné jedlo, polievka, ale tiež ako príloha. Potraviny ako ryža, kuskus, bulgur či dokonca amarant boli v ponuke párkrát do roka, niektoré v našich končinách možno vôbec ani neboli. Takže pivnica plná zdravých zemiakov bola základom pre prežitie. Pri zbere tak asistovala celá široká rodina, samozrejme, všetko sa robilo ručne. Pri tom množstve to bola skutočne namáhavá a vyčerpávajúca práca. Dnes je to celkom inak. Tí z vás, ktorí sa o sebestačnosť svojej rodiny stále snažia, vedia, že je tu množstvo techniky, ktorá dokáže prácu pri zbere úrody výrazne uľahčiť a zrýchliť. Zber zemiakov vo veľkom je tak rovnako efektívny ako v menšom meradle. Výraznú pomoc vám aj tu ponúkajú traktory Branson so svojím výkonným príslušenstvom. Pásový vyorávač zemiakov je jedným z nich. Pohodlne, rýchlo a bez väčšej námahy vám pomôže dostať úrodu zemiakov včas a nepoškodenú domov, do pivníc na ďalšie skladovanie.

Nepotrebujete vlastniť kopu strojov, aby ste dokázali spracovať vašu úrodu načas a bez vynaloženia väčšej námahy. Vám celkom postačí kvalitný a výkonný traktor a pár kusov naozaj potrebného príslušenstva.

 

 

Article Tags:
·
Article Categories:
Ako na to