apr 26, 2022
645 Views
Komentáre vypnuté na Ako správne vyčistiť pizza pec?

Ako správne vyčistiť pizza pec?

Written by

Ak pracujete v pizzerii, tak bezpochyby prichádzate do každodenného kontaktu s pizza pecou, ktorá okrem toho, že veľmi dobre poslúži, vyžaduje tiež starostlivosť o jej čistotu. Nakoľko nám je jasné, že každý kuchár má svoje zaužívané postupy čistenia pizza pece, nebudeme vám dávať univerzálne rady týkajúce sa jej čistenia. V čom vám však môžeme dôverne poradiť, je výber nástrojov na čistenie pizza pece.

Čistota pol úspechu

Snáď každý šéfkuchár vám potvrdí, že čistota je základ každej dobrej kuchyne. Výnimkou z tohto pravidla nie je ani kuchyňa, v ktorej sa pripravuje pizza. Nie je totiž väčšej škody, ako pokaziť dobrú pizzu len tým, že nemáte dostatočne vyčistenú pec, či iné pizzeria zariadenie. Ak tomu tak však je, nemôžete sa čudovať, že vaša pizza sa ľahko pripáli a preberie na seba zápach pripálenín zo zvyškov jedla „zabudnutých“ v peci. Aby ste predišli tomuto scenáru, je nutné, aby ste mali po ruke vhodné nástroje na čistenie pizza pece, a tiež vôľu tieto nástroje používať. Niekedy môže ísť čistenie naozaj ťažko, ak je reč o silných a dlhodobých usadeninách. V takých prípadoch odporúčame okrem kvalitných nástrojov na čistenie použiť aj silné čistiace prípravky. Netreba zabudnúť ani na pravidelnejšie čistenie zariadenia v budúcnosti, aby ste sa vyhli silnými znečisteniam.

Aké sú to nástroje?

V základnej čistiacej výbave každej pizzerie by určite nemala chýbať kvalitná kefa na čistenie pizza pece, nech už sa jedná o elektrickú, plynovú, či pizza pec na drevo. Ideálne by mala táto kefa disponovať aj škrabákom z nehrdzavejúcej ocele, ktorý zabezpečí odstránenie zaschnutých pripálením zo zvyškov jedla. Ak disponujte pizza pecou na drevo, nevyhnutnými nástrojmi, ktoré by vám nemali chýbať, sú hrable a lopata na popol. Pomocou týchto nástrojov dokážete odstrániť aj tie najväčšie usadeniny z pece, a tak zabezpečiť jej čistotu a bezproblémovú funkčnosť. Pri pizza peci na drevo sa vám určite zíde aj zhŕňač popola a hák na popol. Oba nástroje sú nápomocné pri premiestňovaní popola a rozžeravených uhlíkov po žiaruvzdornom povrchu pece.

Na čo treba pri výbere nástrojov myslieť?

Pri výbere nástrojov na čistenie pizza pece je dôležité rešpektovať z akých materiálov pozostáva vaše pizza zariadenie, akých je rozmerov, a tiež z akých materiálov sú vyhotovené jednotlivé nástroje. Na trhu sa nachádza veľké množstvo nástrojov rôznych rozmerov a materiálových vyhotovení vhodných  pre rôzne druhy pizza pecí. Ak si nie ste istí, aké nástroje sú vhodné pre vaše účely, určite neváhajte požiadať o pomoc predajcov daných nástrojov, ktorí vám akiste poradia s voľbou adekvátnych nástrojov vhodných pre vaše potreby.

Article Categories:
Ako na to