okt 31, 2016
1289 Views
Komentáre vypnuté na Ako sa vyhnúť zbytočným problémom a závadám s autom?

Ako sa vyhnúť zbytočným problémom a závadám s autom?

Written by

Autá sú skvelý vynález, ktorý je  tu s nami už viac ako sto rokov. No ako to už býva, žiadny stroj nie je dokonalý. Prichádzajú poruchy a problémy. Najmä s batériou alebo pneumatikami. No dá sa im aj predchádzať.

Najľahšie tak, že si požičiate auto. Každá autopožičovňa musí kontrolovať stav svojich áut, takže sa nemôže stať, že dostanete auto v zlom stave. Ak máte vlastné, odporúčame vám urobiť nasledovné.

Stratené kľúče

„Kde som ich zas položil?“ Aj vy ste si už niekedy položili túto otázku? Či už od domu alebo od auta, asi každý občas prehľadával doma všetko naokolo kvôli kľúčom. Ak máte vlastné auto, pravdepodobne budete mať aj náhradné kľúče. No najlepšie spravíte, ak si doma urobíte miesto na ich odkladanie. Požičovňa áut by vám určite nezablahoželala, keby ste im kľúče od auta stratili. Majte ich na jednom mieste a určite ich len tak niekde nepohoďte na gauč. Môžu vám zapadnúť a stratíte čas ich hľadaním

Ojazdené pneumatiky alebo poškodené kolesá

Pravidelne sledujte hĺbku dezénu. Zákonom je požadované minimum 1,6 mm v lete, v zime 3 mm. No cez leto je odporúčané minimum aspoň 3 mm, cez zimu aspoň 4 mm. Čím menšia hĺbka, tým dlhšia brzdná dráha, čím zvyšujete riziko nehody.

Takisto si pozrite kolesá. Ak nie sú zarovno z vozovkou, môžu byť vychýlené zo svojej osi. Najčastejšie sa to stáva po jazde na obrubníkoch alebo po výtlkoch. Preto ak môžete, po týchto povrchoch sa pohybujte čo najmenej.

Autobatéria

S autobatériami býva veľký problém v zime, lebo sa horšie štartuje. No hlavná príčina môže vniknúť už v lete, pretože počas horúcich dní je väčšie riziko tzv. sulfatácie oloveného akumulátora. Pri nej sa na olovených doskách usádzajú kryštáliky síranu olovnatého, ktorý zhoršuje fungovanie batérie kvôli strate jej kapacity. To sa prejavuje najme v zime, kedy pri štartovaní musí motor prekonať väčší vnútorný odpor. Počas zimy dochádza k samovybíjaniu pomalšie a nabité batérie znesú aj chladnejšie teploty. Vybité zamŕzajú už pri teplote pod 0 °C. Preto pravidelne stav batérie kontrolujte, či už vlastným voltmetrom, alebo pri návšteve servisu.

Článok pre vás pripravili špecialisti na prenájom áut z rai.sk

 

Article Categories:
Ako na to