apr 10, 2023
272 Views
Komentáre vypnuté na Ako sa dostať k vodičskému preukazu zdarma

Ako sa dostať k vodičskému preukazu zdarma

Written by

Od nového roka raketovou rýchlosťou stúpli ceny kurzov na získanie vodičského oprávnenia. V niektorých mestách zaplatíte za najviac bežné oprávnenie typu B vyše 1000 €. Existujú možnosti, ako získať vodičák so zľavou alebo dokonca zdarma?

Celková cena za vodičské oprávnenie sa môže predražiť

Okrem v úvode spomenutej ceny za kurz si musíte k tejto sume prirátať cenu kurzu prvej pomoci a kolkov za záverečné skúšky. Vodičský sa vám môže predražiť aj v prípade, keď sa vám skúšky nepodarí zložiť na prvý raz. Nový systém teoretickej časti skúšok len nahráva tomu, že kurz bude opakovať čoraz viac potenciálnych šoférov. Buďte počas teórie pozorní a dbajte na detaily. Napríklad na údaj, kde zistiť predpísaný tlak v pneumatikách pre dané vozidlo. Na opravu nezvládnutých skúšok máte dva opravné termíny. Ak sa vám nepodarí oprávnenie získať ani po troch pokusoch, musíte celý kurz absolvovať znovu.

Všímajte si akcie a urobte si viac skupín naraz

Mnohé autoškoly z času na čas spravia na kurzy akcie, znížia dočasne cenu alebo poskytnú množstvovú zľavu ako v prípade, keď sa predávajú lacné pneumatiky. Preto sa oplatí kurz robiť skupinám ľudí, napríklad z jednej firmy. Veľkú zľavu dostávajú aj študenti, ktorí sa prihlásia naraz z jedného ročníka. Výhodné sú tiež zľavy v prípade platby za kurz na viac skupín vodičského oprávnenia. K vodičskému oprávneniu sa dá dokonca dostať úplne zadarmo. Ako? Prostredníctvom úradu práce a programu Repas+.

Repas+ pre budúcich šoférov alebo IT odborníkov

Celoeurópsky program pre podporu zamestnanosti umožňuje evidovaným uchádzačom o prácu absolvovať rôzne rekvalifikačné kurzy. Veľmi populárne sú IT a remeselné kurzy. Okrem toho je možné prostredníctvom programu Repas+ získať preplatenie kurzu na vodičské oprávnenie.

Kedy vám úrad práce vodičák preplatí a kedy nie

Netešte sa predčasne, pretože úrad práce neprepláca všetky skupiny vodičského oprávnenia. Vyňatá je najbežnejšia skupina B. Na druhej strane je super, že môžete zmeniť profesionálne smerovanie vďaka vodičáku na kamión, autobus alebo električku. Pozor na to, že o preplatenie kurzu nemôžu požiadať ľudia žijúci v Bratislavskom samosprávnom kraji.

Ako o preplatenie kurzu požiadať

Vyhľadať autoškolu, ktorá bude akceptovať preplatenie kurzu cez úrad práce je na vás. Následne požiadate na príslušnom formulári miestny úrad práce o preplatenie v termíne najneskôr 14 dní pred začiatkom kurzu. Ak vám úrad práce požiadavku schváli, po skončení kurzu prinesiete na úrad faktúru, ktorá bude preplatená priamo autoškole. Zostanú vám peniaze, ktoré môžete investovať do nového vozidla a kúpiť zimné či letné pneumatiky.

Náš tip: Na úrade práce v mieste vášho bydliska si overte všetky podmienky pre preplatenie kurzov prostredníctvom Repas+. V niektorých prípadoch je nutné byť evidovaný ako uchádzač o zamestnanie minimálne 3 alebo viac mesiacov.

 

 

 

 

Article Categories:
Ako na to · viem viac