nov 3, 2023
221 Views
Komentáre vypnuté na Ako renovovať drevené okná svojpomocne

Ako renovovať drevené okná svojpomocne

Written by

Renovácia starých drevených okien môže byť zdanlivo zdĺhavý proces, no so správnym postupom a náradím môže byť táto úloha potešením. Staré drevené okná majú kúzlo, ktorému podľahlo veľa ľudí a ani za nič ich nevymenia za plastové. Renovačný proces im môže vrátiť ich pôvodnú krásu a zároveň zvýšiť energetickú účinnosť. Prinášame vám návod, ako renovovať drevené okná svojpomocne.

Príprava na renováciu

Pred renováciou starých okien sa vyberte na nákup do predajne farby laky, kde nájdete kompletnú výbavu na opravu i natretie okien. Kúpte si brúsny papier, škrabku, odstraňovač farby, impregnáciu, lak na drevo a farbu na natieranie rámov. Farby na stenu alebo drevo sú odlišné a určené na daný typ povrchu, preto si nechajte poradiť od predajcu, ktorý vám odporučí všetky potrebné chemické prípravky.

Následne začnite inšpekciou a preverením stavu okien. Kontrolou okien zistíte, aké sú škody spôsobené zubom času a čo je potrebné opraviť. Skontrolujte prítomnosť hniloby, plesne, prasklín a ďalšie poškodenia.

So starou farbou preč

Novú farbu nesmiete nanášať na starú, pretože by sa rýchlo olúpala. Na odstránenie farby a lakov sa používa odstraňovač na chemickej báze. Dôkladne očistite okná a pripravte ich na ďalšie kroky. Nezabudnite použiť ochrannú masku a rukavice, aby ste sa chránili pred škodlivými chemikáliami.

Ak sú nejaké časti dreva poškodené, napríklad hnilobou  alebo sa na rámoch zjavili praskliny, vykonajte opravu tmelovou hmotou určenou na drevené povrchy. Nezabudnite tiež opraviť alebo vymeniť poškodené kľučky, zámky a pánty.

Príprava podkladu na natieranie

Ošetrené rámy okien je nutné pripraviť na natieranie tak, že ich prebrúsite. Dosiahnete týmto spôsobom rovný povrch bez škrabancov a iných nerovností. Farba sa vám bude na drevo lepšie nanášať, bude držať a vyzerať esteticky. Pred natieraním použite impregnáciu dreva, ktorá chrániť rámy pred hnilobou a pôsobením hmyzu. Dôkladne impregnujte všetky medzery a štrbiny.

Natieranie rámov okien

Po zaschnutí impregnačného náteru môžete začať s nanášaním farby. Farby na drevo sa predávajú v rôznych odtieňoch. Dnes sú populárne nielen biele či hnedé farby, ale tiež rôzne pastelové odtiene. Použite len tenkú vrstvu a nechajte ju dôkladne vyschnúť. Podľa potreby naneste na drevo ďalšiu vrstvu farba.

V prípade potreby v závere prác vymeňte staré tesnenie v ráme okna. Výmena pomôže minimalizovať prienik vzduchu a zvýši energetickú účinnosť vášho domu. Ak sa okná zle otvárajú či zle doliehajú, dotiahnite skrutky.

 

 

 

Article Categories:
viem viac