nov 27, 2015
4763 Views
Komentáre vypnuté na Ako ochrániť auto proti vandalom

Ako ochrániť auto proti vandalom

Written by

Správanie prírodných živlov a, bohužiaľ, aj niektorých ľudí vie byť poriadne nevyspytateľné. Každý z nás chce byť pred materiálnymi dôsledkami prípadného vyčíňania vandalov účinne chránení, preto je dobré mať svoje auto poistené pre takéto nepríjemné situácie. Ako to funguje?

Ak sa vám už stalo, že ste v súvislosti s vaším autom riešili následky úmyselného poškodenia, určite ste sa presvedčili, že bežné povinné zmluvné poistenie na pokrytie spôsobenej škody nepostačuje. A v prípade, že ste si opravu vandalmi poznačeného auta platili z vlastných prostriedkov, zaiste nám dáte za pravdu, že to nebola lacná záležitosť.

Kto sa poučil na vlastných chybách, pravdepodobne si svoje auto pre tento a podobné prípady radšej poistí. Ak sa vám podobná nepríjemnosť ešte nestala, no chcete byť na riešenie jej následkov dobre pripravení, dodržiavajte odporúčané bezpečnostné opatrenia a rovnako si vybavte poistenie auta proti vandalizmu.

Čo môžme považovať za vandalizmus ?

Za vandalizmus sa v súvislosti s poškodením vozidla považujú všetky prípady úmyselného poškodenia auta. Odreté nárazníky, poškodené spätné zrkadlá alebo poškrabaný lak auta neznámym páchateľom sú, žiaľ, pomerne bežnou záležitosťou. Vandalizmom možno označiť všetky prejavy úmyselného poškodenia vozidla, medzi ktoré najčastejšie patrí:

 • poškriabaný lak;
 • rozbité sklo vo dverách po neúspešnej krádeži auta;
 • prepichnuté alebo vypustené pneumatiky;
 • preliačená karoséria;
 • odtrhnutý znak výrobcu;
 • poškodenie laku riedidlom alebo kyselinou;
 • sprejovanie na karosériu;
 • podpálenie auta;
 • znečistenie skiel alebo karosérie mazivom.

Ako sa proti vandalizmu chrániť

Niekedy je ťažké sa vandalizmu vyhnúť, no treba sa voči nemu brániť. Verejné parkoviská a tmavé uličky, kde nechávate zaparkovaný svoj automobil, sú živnou pôdou pre ľudí, ktorým vaše auto takpovediac leží v žalúdku. Aby ste aspoň čiastočne zmiernili riziko výskytu týchto, inak veľmi nepredvídateľných prípadov, skúste dodržiavať určité preventívne opatrenia. Sú veľmi podobné ako zásady na ochranu vozidla proti krádeži. Riešenie následkov vandalizmu je zväčša finančne nákladnou záležitosťou, preto sa v záujme jeho prevencie odporúča dodržiavať nasledujúce:

 • parkujte na dobre osvetlenom priestore;
 • vyhýbajte sa parkovaniu na nebezpečných miestach s vyššou kriminalitou;
 • skúste využiť miesta pod drobnohľadom priemyselných kamier (v blízkosti banky, administratívnych budov alebo strážených parkovísk);
 • ak môžete, nainštalujte si do auta kameru, prípadne ho chráňte iným spôsobom;
 • ideálne je parkovať v uzamknutej neverejnej garáži;
 • poistite svoje auto pre prípad poškodenia vandalizmom.

Poistenie proti vandalizmu alebo poškodeniu neznámym páchateľom sa oplatí najmä vtedy, ak jazdíte s vedomím, že máte len povinné zmluvné poistenie (PZP). Prehrešok voči vášmu automobilu v podobe vandalizmu totiž PZP nekryje. Našťastie, dnes sa dajú kombinovať rozličné formy poistenia, a tak si môžete k vášmu zákonne stanovenému poisteniu vybrať vo vašej poisťovni poistenie proti vandalizmu.

Havarijné poistenie s krytím škôd spôsobených vandalizmom je takmer nevyhnutnosťou, ak sa na cestách zdržiavate väčšiu časť roka a máte najazdených tisíce kilometrov. Skúsení vodiči či profesionáli za volantom uznajú, že nástrah na cestách je neúrekom, aj v miestach, kde by ste to možno najmenej čakali.

Nezabudnite ani na asistenčné služby, vďaka ktorým budete mať po ruke pomoc v prípade nehody, nepredvídateľných udalostí alebo jednoducho partnera na nevyhnutnú konzultáciu, ak sa vám na cestách niečo prihodí. Asistenčné služby fungujú aj pri vašich cestách v zahraničí, rovnako aj poistenie posádky vozidla, výhodné je tiež poistenie proti zrážke so zverou, ktorá sa môže na cestách prihodiť takpovediac kedykoľvek.

Výhodou produktov poisťovní je ich dostupnosť, rýchle zabezpečenie, niektoré poisťovne dokonca ponúkajú možnosť uzatvoriť platné poistenie aj prostredníctvom mobilnej aplikácie, čo je výhodou, ak potrebujete vybaviť poistenie ihneď a nemáte čas chodiť osobne do pobočky.

Foto: Perth HD Productions, Flickr

Article Categories:
Ako na to