dec 4, 2022
180 Views
Komentáre vypnuté na Ako matrace vplývajú na kvalitu spánku

Ako matrace vplývajú na kvalitu spánku

Written by

Neustále sa na nás valí reklama o zázračných matracoch, bez ktorých spánok nestojí za nič. Každý predajca sa snaží zákazníkov presvedčiť o tom, že práve jeho matrace sú najlepšie, majú najdlhšiu životnosť a sú zárukou ničím nerušeného spánku. Niektoré reklamy sú len marketingovým ťahom. Faktom však je, že matrace sú naozaj spojené s kvalitným spánkom.

Matrace vplývajú na stav pohybového aparátu

Keď sa vyberiete do obchodu vybrať nové matrace, nesústreďte sa len na značku alebo na cenu. Dôležité je to, v akej kondícii je váš pohybový aparát. Pre ľudí, ktorí majú problémy s kĺbmi alebo sú po operácii pohybového aparátu, sú určené zdravotné matrace s prívlastkom ortopedické. Takéto matrace by ste mali kúpiť aj seniorom. Medzi ortopedické matrace patria tie, ktoré sú vyrobené z pamäťovej peny, z latexu alebo taštičkové matrace. Všetky uvedené druhy matracov sa dokážu prispôsobiť krivkám tela, rovnomerne rozkladajú váhu a nezaťažujú neprimerane telo len v jednej časti. Okrem materiálu je nutné prihliadať na tvrdosť matraca. Ľudia s nadváhou a seniori preferujú mäkšie matrace. Veľmi chudí ľudia sa dobre vyspia na matraci strednej až vysokej tuhosti.

Matrace vplývajú na prejavy alergie

Okrem bolestí kĺbov a chrbtice môže kvalitu spánku ovplyvniť aj vaša alergia. Navlhnutý matrac, ktorý nie je dobre odvetrávaný je rajom pre prach, plesne, roztoče a iné druhy alergénov. Takýto matrac znamená jediné – v noci sa nevyspíte. Je isté, že vreckovku nespustíte z ruky kvôli kýchaniu a slzavým očiam. Okrem toho vás ráno bude bolieť hlava a dostaví sa tiež kašeľ. Ak sa chcete takýmto nociam vyhnúť, kúpte si antialergický matrac a k nemu lamelový rošt do postele. Antialergické matrace sa vyrábajú predovšetkým z latexu a z antibakteriálnej peny.

Matrace vplývajú na komfort spánku

Preležaný, príliš tvrdý alebo zatuchnutý matrac nie je pre komfortný spánok to prvé orechové. Vyspať sa do ružova nie je žiadna veda. Stačí, aby ste investovali na správnom mieste a kúpili si matrac, ktorý vám vyhovuje v oblasti tvrdosti, veľkosti, hrúbky a materiálu. Napriek tomu, že ste fyzicky v poriadku, spánok na novučkom pamäťovom matraci oceníte každú jednu noc. Pre ideálny spánok počas celého roka vám odporúčame kúpiť obojstranný matrac, ktorý reguluje teplotu tela. Jedna strana vás v zime zahreje a druhá v lete príjemne schladí.

Article Categories:
Ako na zdravie a krásu